Палата представників США ухвалила законопроєкт, що регулює криптоіндустрію
Нижня палата Конгресу США ухвалила законопроєкт про структуру крипторинку, відомий як FIT21, метою якого є регулювання індустрії загалом.
Документ отримав 279 голосів «за», за 136 «проти». Представлений республіканцями законопроєкт підтримав 71 представник демократів, зокрема ексспікерка Ненсі Пелосі.
«FIT21 — це перший крок до створення нормативної бази для цифрових активів, і її необхідно поліпшити, працюючи з Сенатом і адміністрацією. Створюючи підґрунтя для відповідальних інновацій, ми маємо вжити подальших заходів щодо посилення захисту споживачів, інвесторів та платників податків», — заявила вона.
Законопроєкт передбачає розширення повноважень і фінансування Комісії з термінової біржової торгівлі (CFTC) для нагляду за спотовими ринками криптовалюти і «цифровими товарами», до яких відноситься біткоїн.
FIT21 також створює процедуру, що дозволяє торгувати цифровими товарами на вторинному ринку, якщо вони «спочатку пропонувалися як частина інвестиційного контракту». У законопроєкті є положення про стейблкоїни та боротьбу з відмиванням грошей.
Голова комітету з фінансових послуг Патрік МакГенрі зазначив, що наразі Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) і CFTC ведуть боротьбу за контроль над криптовалютним ринком.
«Вони створили неможливу ситуацію, коли одні й ті самі фірми піддаються конкуруючим і суперечливим примусовим діям з боку двох різних відомств. FIT21 виправляє це, створюючи нормативну базу, яка забезпечить чіткі правила та надійні обмеження», — додав конгресмен.
Тепер законопроєкт має розглянути Сенат і в разі схвалення він відправиться на підпис президенту. В адміністрації Джо Байдена ще до голосування заявили, що «виступають проти» FIT21, оскільки він не забезпечує «достатнього захисту споживачів та інвесторів, які беруть участь у певних угодах із цифровими активами».
Однак у Білому домі зазначили, що готові працювати з Конгресом над «всеосяжною та збалансованою нормативною базою для цифрових активів».
Згідно з The Block, законопроєкт також не має достатньої підтримки в Сенаті. На думку аналітиків TD Cowen, у FIT21 навряд чи є шанси бути прийнятим нинішнім складом Конгресу.
Критика законопроєкту
Заступниця голови Комітету з фінансових послуг Палати представників Максін Вотерс на слуханнях у Комітеті з правил заявила, що FIT21 — «один із найгірших законопроєктів, які вона коли-небудь бачила».
За її словами, FIT21 призведе «до перенапруження ресурсів CFTC» і ослаблення контролю за криптоіндустрією. Агентство налічує 700 співробітників, тоді як у SEC працює 4500 фахівців.
До того ж на думку Вотерс, документ не надає CFTC достатніх повноважень для регулювання галузі.
Голова SEC Гері Генслер також виступив проти FIT21, опублікувавши відповідну заяву за кілька годин до голосування.
Він вважає, що законопроєкт ігнорує давній прецедент регулювання інвестиційних контрактів, ставить агентство у скрутне становище під час сертифікації самопроголошених емітентів цифрових товарів, призводить до відмови від тесту Гауї та потенційно дає змогу інвесторам взяти на себе надмірний ризик без відповідного розкриття інформації.
«Список невдач, шахрайств і банкрутств у криптоіндустрії зумовлений не тим, що у нас немає правил або вони неясні. Це тому, що багато гравців у криптоіндустрії за ними не грають. Ми повинні зробити політичний вибір, щоб захистити інвесторів, а не сприяти бізнес-моделям фірм, які не відповідають вимогам», — підсумував Генслер.
Підтримка FIT21 в індустрії
Співзасновник і CEO найбільшої американської криптокомпанії Coinbase Браян Армстронг назвав голосування за FIT21 у Палаті представників «історичним».
За його словами, документ дасть старт створенню «чітких правил регулювання криптовалют».
«Американці хочуть знати, що їхні представники захищають їхні права на використання криптовалют, створюють чіткі правила для захисту споживачів і не дозволять, щоб відсутність ясності була використана як зброя кількома активістами в уряді, які намагаються знищити індустрію», — написав він.
Директор зі зв’язків з урядом Blockchain Association Рон Хаммонд у коментарі для The Block теж назвав FIT21 «поворотним моментом». Він звернув увагу на підтримку законопроєкту значною кількістю демократів.
«Схоже, це не тільки змінює думку про галузь у Конгресі перед голосуванням FIT21, а й потенційно усуває нормативні бар’єри, навколо яких голова SEC намагався вибудувати свою спадщину», — зазначив він.
Хаммонд припустив, що в Білому домі «почали усвідомлювати» політичні наслідки збереження колишньої політики щодо криптовалют.
На зміну настроїв представників партії президента в Конгресі вказав і CEO Ripple Бред Гарлінгхаус.
«Сьогодні, більш ніж будь-коли, ми бачимо, якою політичною відповідальністю для адміністрації Байдена був Генслер. Ось причина, з якої ми побачили, як 71 демократ підтримав FIT21. Це тільки початок!», — заявив він.
Відомий галузевий юрист Джейк Червінські назвав це сигналом чинному президенту з боку його фракції в Палаті представників, що «антикриптовалютна платформа» цього року є програшною позицією.
На тлі виборчої кампанії у США шириться критика нинішнього уряду за його позицію щодо криптовалют. Співзасновник Cardano Чарльз Хоскінсон заявив про бажання Байдена «вбити індустрію».
CEO ConsenSys Джозеф Любін вважає, що підтримувана президентом SEC на чолі з Гері Генслером навмисно перешкоджає інноваціям у США, загрожуючи майбутньому фінансової системи країни.
Засновник найбільшої DEX Uniswap Хайден Адамс назвав дії адміністрації «тотальною війною» з галуззю. Підприємець припустив, що Байден може програти вибори через протистояння криптовалютам. Подібну думку висловив і мільярдер Марк Кьюбан.
Суперник Байдена — Дональд Трамп — пообіцяв індустрії підтримку в разі обрання, а також почав приймати пожертви на кампанію в цифрових активах.
Нагадаємо, за опублікованими на початку травня результатами опитування в кількох штатах, понад 20% учасників позначили позицію кандидатів щодо цифрових активів як ключову.