Як ставка ФРС впливає на ціни криптовалют?

Генеральний директор Galaxy Digital Майк Новограц та засновник SkyBridge Capital Ентоні Скарамуччі впевнені: ралі біткоїну розпочнеться як тільки Федеральна резервна система США (ФРС) призупинить підвищення базової ставки.

Наразі остання перебуває у діапазоні 4,75-5% річних, за результатами засідання представників органу регулювання у березні 2023 року. Всього за рік базова ставка кумулятивно зросла на 500 б.п. До цього показник не підвищувався з 2018 року, ставка дорівнювала 0-0,25% річних.

ForkLog UA розібрався, як впливає збільшення та зниження базової ставки ФРС на ринок криптовалют та чому увага всього сектору прикута до рішень регулятора.

  • Базова ставка Федеральної резервної системи США (ФРС) — кредитна ставка, за якою банки надають один одному короткострокові позики. 
  • Цей показник вважається основним інструментом грошово-кредитної політики у США. Зміни ставки суттєво впливають на стан фінансової системи, фондового ринку, а також відображаються на вартості різноманітних класів активів, зокрема на біткоїні та криптовалютах.
  • Історичні дані демонструють зворотну залежність базової ставки ФРС та вартості першої криптовалюти: зниження ставки ФРС призводить до підвищення капіталізації біткоїну й інших цифрових активів і навпаки.

Як пов’язані базова ставка ФРС та рівень ризику?

Будь-який фінансовий актив має свою категорію ризику. З точки зору макроекономіки їх поділяють на два види:

  1. Ризиковані активи — інструменти з невизначеною дохідністю у майбутньому. Остання залежить від багатьох факторів, зокрема поведінки інвесторів, динаміки та кон’юнктури ринку. До таких активів відносять акції публічних компаній.
  2. Захисні активи мають низьку дохідність, однак це компенсується їхньою стабільною вартістю. Вони виступають як засіб збереження цінності у періоди економічних занепадів. У цю категорію потрапляють деякі фіатні валюти, дорогоцінні метали (зокрема й золото), державні та корпоративні облігації з високим рейтингом. Крім того, збільшення ставки призводить до підвищення дохідності держоблігацій США, які вважаються основним антикризовим активом у світі.

До якого виду належить біткоїн? Перша криптовалюта досі не має чіткого статусу. Утім, у деяких ситуаціях на ринку вона поводить себе як волатильний та високоризикований актив, цінові рухи якого співпадають з динамікою фондового ринку.

Хто вважає біткоїн ризикованим активом?

Для одних учасників ринку перша криптовалюта — цифрове золото, тобто засіб збереження вартості. Водночас для інших — справжня загроза фінансовому добробуту. Головний аналітик CoinDesk Джордж Калоудіс зазначив:

“Біткоїн має властивості твердої валюти, що робить його захисним активом для прихильників. Натомість інвестори вважають першу криптовалюту ризикованим вкладенням, адже вони спостерігають за її волатильністю […] Я б назвав біткоїн активом, який ставить на кін усе”.

На початку 2022 року експерти компанії Grayscale віднесли першу криптовалюту до високоризикованих активів, виділивши довгостроковий висхідний тренд, який випереджає золото. Спеціалісти наголосили, що висока волатильність цифрового активу може бути гарною можливістю для спекуляцій.

У квітні аналітики Arcane Research заявили, що кореляція ціни біткоїну та індексу Nasdaq Composite, який відображає вартість технологічного сектору США, сягнув максимуму. Акції техкомпаній вважаються волатильним “активом зростання”.

На початку червня 2022 року стратег Bloomberg Intelligence з біржових товарів Майк Макглоун також провів паралелі між падінням криптовалютного ринку з “великим відкатом” цін на високоризиковані активи часів криз 1987 та 2008 років. Втім, Макглоун очікує, що біткоїн згодом набуде статусу засобу збереження дохідності.

Чому ціна першої криптовалюти змінюється на тлі підвищення ставки ФРС?

У періоди економічного зростання ФРС зберігає низьке значення базової ставки. Такий підхід стимулює інвестиції та знижує загальну норму зберігань. Оскільки високоризиковані активи мають вищий потенціал дохідності, вони користуються популярністю серед інвесторів.

У випадку економічної рецесії чи кризи ФРС підвищує базову ставку. Це спонукає економічних агентів збільшувати зберігання, продавати високоризиковані активи та йти “у тиху гавань”, тобто вкладати кошти у консервативні інструменти, дохідність яких зростає.

Внаслідок підвищення базової ставки ФРС банки збільшують кредитний відсоток для фізичних та юридичних осіб, тому інвестиції дорожчають. Це сповільнює економіку в усіх галузях, знижується попит на товари та послуги тощо.

Занадто жорстка політика підвищення ставки або невчасне припинення цього процесу може призвести до рецесії не тільки у США, а й в інших державах через гегемонію долара у світовій економіці.

У таких суворих умовах інвестори схильні обирати активи з передбачуваною дохідністю на кшталт державних облігацій.

Ставка ФРС — важливий, але не визначальний фактор ціни на криптовалюти. Не варто ухвалювати рішення, керуючись лише цим параметром.

Що відбувається з ціною біткоїну на тлі пом’якшення політики ФРС?

Під час зниження ставки ФРС починає скуповувати активи на відкритому ринку, вливаючи таким чином ліквідність у систему. Грошей стає більше, кредити дешевшають, а інвестиційний клімат покращується. Це сприяє економічному зростанню.

М’яка політика та велика кількість дешевих грошей спонукають інвесторів знижувати вимоги до ризику та вкладати капітал у нові технології, розробки, будівництво, стартапи, фонди та криптовалюти.

На думку CEO Galaxy Digital Майка Новограца, котирування біткоїну сягнуть рівня $40 000, коли регулятор почне знижувати базову ставку. На момент написання перша криптовалюта торгується за ціною $29 332.

Іншим інструментом, який може застосувати ФРС, є так зване кількісне пом’якшення. Вперше до методу звернулися під час кризи 2008 року. Тоді ФРС збільшили свій грошовий баланс завдяки “друкарському верстату” і придбала на ринку США ненадійні цінні папери та облігації великих компаній, які постали перед фінансовими труднощами.

Таким чином регулятор підтримав економіку та допоміг уникнути масових дефолтів. Втім, кількісне пом’якшення призвело до підвищення ризиків інфляції.

Згодом почала працювати мережа біткоїну як відповідь на проблеми фінансової системи та дії влади.

Вдруге ФРС застосувала інструмент кількісного пом’якшення навесні 2020 року під час локдауну через пандемію COVID-19. У період з березня по червень регулятор “накачав” економіку на майже $3 трлн. Це дозволило зупинити падіння фондового ринку, натомість спровокувало зростання цін на високоризиковані активи. Ринок цифрових валют почав зростати.

Втім, тоді бичачий цикл завершився різким підвищенням інфляції долара, що негативно вплинуло на ціну першої криптовалюти.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK