Українська криптоспільнота проти Binance в “Дії”: позиції ком’юніті, Мінцифри та самої біржі
Нещодавно у розмові з ForkLog UA генеральний менеджер Binance в Україні Кирило Хом’яков заявив, що компанія разом із Мінцифрою опрацьовують можливість оплати криптовалютами за допомогою Binance Pay за державні послуги, зокрема в “Дії”.
Така можливість, хоч і поки гіпотетична, викликала хвилю невдоволення в українській криптоспільноті.
Серед головних причин такої реакції — продовження роботи Binance у РФ та повідомлення про опрацювання біржею з 2018 року пов’язаних з Іраном транзакцій на суму $8 млрд, незважаючи на санкції США щодо країни.
Згідно з даними журналістів, загалом безпосередньо між Binance та іранськими біржами, зокрема Nobitex, CoinNik Market, Iranicard, Rabex, Wallex, Sarmayex і Tether Land, здійснено переказів на близько $2,95 млрд. Ще $5 млрд перемістили через посередників.
Зазвичай, такі “непрямі” перекази є індикатором можливого відмивання коштів чи ухилення від санкцій, вказали ЗМІ.
Крім того, СЕО Binance Чанпен Чжао не дає остаточної відповіді на питання, чи буде Binance блокувати користувачів з РФ. У квітні через санкції Євросоюзу біржа запровадила обмеження для облікових записів резидентів РФ, на яких загальна вартість активів перевищувала €10 000. Тоді для них залишили тільки функцію виведення коштів.
У жовтні санкції ЄС посилили, повністю заборонивши обслуговування гаманців громадян Росії. Чжао зазначив, що ліцензовані компанії Binance в Європі точно не обслуговуватимуть резидентів РФ, проте щодо інших юрисдикцій однозначного рішення ще немає.
«Ми проти воєнної диктатури, але ми не проти населення. Втім, наша компанія має ліцензії в багатьох різних місцях і ми повинні дотримуватися правил», — казав Чжао.
Що кажуть у Binance?
В розмові з ForkLog UA представники Binance підтвердили, що підрозділи компанії в ЄС не надають послуги пов’язані з криптовалютами послуги підсанкційним фізичним та юридичним особам.
У біржі також заявили, що їхня команда співпрацює з українськими правоохоронними органами, щоб відстежувати та блокувати незаконну діяльність проти України.
“Binance також посилює контроль за блокуванням IP-адрес та застосуванням геозонування, щоб охопити всі непідконтрольні уряду України території в Донецькій, Луганській, Запорізькій і Херсонській областях та Кримському півострові. Важливо зазначити, що Binance не має офісів або юридичних осіб у Росії”.
Щодо інформації про опрацювання біржею пов’язаних з Іраном транзакцій, представники компанії стверджують, що громадянам країни та іранським організаціям заборонено відкривати акаунт або вести торгову активність:
“Не дивлячись на те, що Binance.com не є американською компанією, ми активно блокуємо користувачів із регіонів, які потрапили під санкції, вимагаючи від усіх наших клієнтів повного проходження процедури KYC”.
У Binance також послалися на заяву аналітичної компанії Elliptic щодо складності відстеження застосування криптовалют згідно з санкціями:
“Однією з головних проблем є те, що немає — і ніколи не може бути — єдиного вичерпного списку всіх криптоадрес, які контролюються суб’єктами, які опинилися під санкціями. Хоча методи аналізу даних можуть ідентифікувати гаманці, що керуються підсанкційними суб’єктами, вони часто використовують нові криптоадреси без попередньої історії транзакцій. Лише після того, як ці нові адреси почнуть здійснювати транзакції, аналіз даних може зв’язати їх із гаманцями підсанкційної особи”.
Зазначимо, не лише Binance “помічено” у роботі з користувачами з Ірану. Нещодавно біржа Kraken погодилась виплатити компенсацію за обробку транзакцій, зроблених з цієї країни. Згідно з даними влади США, з жовтня 2015 року до червня 2019 року біржа провела транзакції іранських клієнтів на загальну суму близько $1,7 млн.
Позиція спільноти
Проте деякі представники українського криптоком’юніті вважають, що Binance має “обрати сторону”.
“Binance вирішила продовжувати працювати і в РФ, і в Україні. Водночас опубліковані розслідування про роботу Binance з Іраном та відмивання коштів. Binance наразі є головним фінансовим посередником для тіньових схем російських грошей”, — вважає засновник української біржі Kuna Михайло Чобанян.
Глава компанії BlockSoftLab Вадим Груша створив петицію до президента Володимира Зеленського про блокування планів інтеграції “Дії” з рішеннями Binance.
“А у разі, якщо Binance не почне виконувати міжнародні санкції та не зупинить роботу на території держави-агресора, — блокувати роботу біржі на території України”, — говориться в тексті петиції, який є у ForkLog UA.
У ній вказано, що наразі на Binance відкрито 18 торгових пар з російським рублем, а “майданчик щодня обслуговує росіян на сотні мільйонів доларів — це десятки мільярдів за весь час вторгнення”. Крім того, в документі зазначається, що Binance входить в асоціацію російських банків, “а також працює з недружнім Україні Іраном”.
Kuna вже зупинила депозити та торгові операції з токенами BNB, залишивши тільки можливість виведення активів.
Необанк Trustee Plus заборонив своїм клієнтам поповнення та купівлю BNB.
Біржа WhiteBIT також закрила депозити та торгівлю в парах з BNB. Вивести кошти в цих активах клієнти могли до 17 листопада.
Співзасновник Allbridge Андрій Великий в розмові з ForkLog UA зазначив, що Binance має відмовитися від підтримки рубля та зайняти “більш агресивну позицію” щодо санкцій:
“Я згоден, що прийняття та вивід депозитів у рублях в умовах нападу РФ на Україну — це погано. Чи означає це, що не треба працювати з Binance в принципі, зокрема й в тому, що стосується наближення масового прийняття криптовалют, а також надання можливості людям в Україні отримувати допомогу через крипту з подальшим виводом грошей — я не знаю, яка тут правильна відповідь”.
Щодо можливої інтеграції Binance Pay до “Дії”, Великий вказав, що “не зовсім розуміє, як цей функціонал буде реалізований”. Він також назвав аргумент про те, що Україна не має працювати з біржею через можливі транзакції з Іраном “дивним, бо якихось підтверджених фактів цьому мало”.
“Якщо Мінцифра з якихось причин приймає рішення інтегрувати технології Binance, щоб люди мали можливість купувати та продавати крипту, ймовірно, вони керуються якимость власними гайдлайнами та інформацією, а також озвученою Binance позицією щодо нападу Росії на Україну та тим, що вони роблять для протидії наслідків цього зі свого боку”, — сказав він.
Загалом, представники українського криптоком’юніті виступають за інтеграцію криптовалют до державних сервісів.
“Інтеграцію у “Дію” та будь які інші сервіси цілком підтримую. Але для інтеграції саме в державні структури розглядав би виключно українські компанії. Це не тільки патріотично і правильно з точки зору безпеки, але і дає купу додаткових можливостей. Повірте, наш вітчизняний WhitePay нічим не поступається [рішенню від Binance]”, — сказав ForkLog UA Вадим Груша.
Кофаундерка стартапу Weld Money Ірина Лоренс також вказала, що існують аналогічні українські рішення, які можна інтегрувати до держсервісів:
“З огляду на нинішню ситуацію, буде максимально дивно виглядати, якщо українська “Дія” буде інтегрована з біржею, яка досі працює в РФ, має величезну кількість торгових пар з рублем та не заблокувала користувачів звідти”.
Зазначимо, Binance вже певною мірою інтегрована з «Дією» — у вересні біржа додала можливість верифікації через застосунок. Про інтеграцію з державним застосунком у березні оголосила також біржа WhiteBIT.
То чи буде Binance Pay у “Дії”?
Згодом після критики в спільноті з’явилася інформація про призупинення опрацювання можливості додавання платіжного сервісу Binance у “Дію”.
У Мінцифрі в коментарі для ForkLog UA сказали, що питання впровадження іноземних платіжних сервісів, зокрема Binance Pay, в “Дію” на даний момент навіть не стоїть.
За словами заступника міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери Олександра Борнякова, взаємодіяти з державними сервісами України зможуть тільки ті постачальники послуг, які відповідатимуть спеціально встановленим критеріям та вимогам:
“Ці вимоги ще знаходяться на стадії розробки, а ситуація дещо ускладнена відсутністю в Україні правового поля для обігу віртуальних активів, яке суттєво спростило би взаємодію між учасниками ринку та державними сервісами. Після розробки такі критерії будуть оприлюднені і всі бажаючі матимуть змогу звернутися з пропозиціями про можливі інтеграції”.
Представники Binance сказали ForkLog UA, що виступили з пропозицією «надання експертизи та технологій для інтеграції блокчейну до держпослуг, коли держава буде готова та визначить пріорітетні сектори, тому говорити про проєкт поки рано».
«Україна – це цифрова держава, яка досягла неймовірного рівня розвитку цифрових послуг, і питання інтеграції блокчейну до державного сектору було лише питанням часу. Ми сподіваємося, що наша експертиза та технології зможуть бути корисними у державній блокчейн-стратегії саме тоді, коли буде прийняте відповідне законодавство», — сказав представник Binance.
Стежте за ForkLog UA у Twitter та Facebook.