Як прийняття біткоїн-ETF вплине на ціну біткоїна?

Автор: Алекс Кондратюк.

Без сумнівів, значна частина криптоспільноти очікує схвалення першого спотового біткоїн-ETF в США — SEC захлеснула хвиля заявок на реєстрацію від великих інвестиційних фірм, а кількість відповідних запитів в Google побила рекорди.

Фейкова інформація від Cointelegraph про «зелене світло» для запуску нового продукту помітно оживила ринок, підкинувши ціну цифрового золота до психологічної позначки у $30 000. Генеральний директор компанії BlackRock, яка подала заявку, пояснив таку реакцію ринку як «незадоволеним попитом на цифрові активи».

Імовірно, у багатьох виникають питання, що ж таке цей ETF і як запуск біржових фондів вплине на ціну цифрового золота.

ForkLog з’ясував важливість нового продукту для ринку криптовалют і зібрав найцікавіші прогнози експертів.

  • Аналітики прогнозують потужний приплив коштів в спотовий біткоїн-ETF за умови схвалення фінансового інструменту SEC, а також значне зростання ціни біткоїна.
  • Деякі переконані, що американський регулятор надасть «зелене світло» всім заявкам на запуск нового продукту, щоб уникнути переваги першопроходця для якої-небудь однієї компанії.
  • Директор з управління BlackRock Стівен Шонфілд припускає, що SEC зареєструє перший спотовий біткоїн-ETF протягом трьох-шести місяців. Однак фахівці QCP Capital сумніваються в готовності регулятора схвалити заявку на нові фінансові інструменти до кінця року.

Чому так важливий спотовий біткоїн-ETF?

Експерти Galaxy назвали основні переваги спотового біржового фонду на основі цифрового золота порівняно з поточними альтернативами, такими як ETP та закриті фонди:

  • підвищена ефективність за рахунок комісійних зборів, ліквідності та відстеженню цін;
  • зручність — доступ через більший спектр каналів і платформ;
  • відповідність нормативним вимогам, що може призвести до зниження волатильності.

За думкою фахівців, спотовий біткоїн-ETF здатен прискорити популяризацію активу завдяки:

  • розширеній доступності для осіб, представлених у всіх категоріях добробуту;
  • офіційному визнанню регуляторами та ключовими гравцями в індустрії фінансових послуг.

За розрахунками аналітиків Galaxy, станом на 30 вересня в ETP та закритих фондах знаходилося 841 637 BTC (~$21,69 млрд).

Дані: Galaxy.

Щоб зрозуміти важливість потенційного схвалення спотового біткоїн-ETF, слід провести паралель з аналогічними продуктами на основі благородного металу, вважає трейдер криптодеривативами Гордон Грант. За його спостереженнями, обсяги торгівель «золотими» фінансовими інструментами постійно збільшувалися, так само як і відповідними похідними продуктами. 

За даними WGC, станом на 30 вересня AUM «золотих» ETF становив ~3282 тонни (~$197,8 млрд) або ~1,7% від загальної пропозиції золота. На аналогічну дату в біткоїн-продуктах знаходилося 841 637 BTC (~$21,7 млрд) або 4,3% від загального обсягу виданих монет.

Дані: Galaxy.

Беручи до уваги те, що капіталізація золота в ~24 рази вище, а пропозиція в інвестиційних інструментах на 36% менше, ніж у біткоїна, аналітики припускають, що приплив коштів в доларовому еквіваленті вплине в 8,8 раза сильніше на ринок цифрового золота порівняно з ринком дорогоцінних металів.

Аналітики Galaxy наголошують, що більшою мірою попит на біткоїн підкріплять ефекти другого порядку від схвалення продукту. Зокрема, можна очікувати реєстрацію аналогічних ETF в інших юрисдикціях і додавання цифрового золота до різних стратегій управління активами.

У довгостроковій перспективі ТАМ (загальний обсяг цільового ринку) може поширитися на всі активи, що керуються третіми сторонами (~$126 трлн, за даними McKinsey), і ще ширше — на глобальне багатство (~$454 трлн, за оцінками UBS).

Науковий співробітник CoinShares Люк Нолан виразив впевненість, що спотові ETF спростять доступ інституційним інвесторам до біткоїна.

«Не буде необхідності турбуватися про зберігання ключів або seed-фрази», — підкреслив фахівець.

За його думкою, відпаде і потреба в власних розробках для забезпечення безпеки криптоактивів.

Нолан також відзначив, що спотовий біткоїн-ETF вплине на «канали розподілу для припливу інституційного капіталу», спростивши роботу фінансових установ з пенсійними планами 401(k) і «управління інвестиціями з боку компаній, які бажають включити криптовалюту у свої портфелі».

Вплив на ціну біткоїна

Багато експертів складають оптимістичні прогнози. Аналітики Galaxy вважають, що ціна біткоїна зросте більше ніж на 70% протягом першого року після схвалення спотового біткоїн-ETF в США. 

Дослідник компанії Чарльз Ю оцінив ТАМ для нових продуктів в $14,4 трлн у короткостроковій перспективі. Прогноз щодо майбутньої вартості цифрового золота базується на потенційних надходженнях коштів в біржові фонди, роблячи паралелі з аналогічними ETF на основі благородних металів. 

За моделлю Galaxy, вже за перший місяць ціна біткоїна зросте на 6,2%.

Дані: Galaxy.

У дослідженні представлена вартість першої криптовалюти станом на 30 вересня. Ріст показника на 74,1% означає ціну в $59 200 до кінця 12 місяців після запуску першого спотового біткоїн-ETF. Надходження коштів до нового продукту за перший рік складуть $14,4 млрд.

Аналогічний прогноз навів голова досліджень Matrixport Маркус Тьєлен. За його оцінками, схвалення заявки від BlackRock підготує ґрунт для зростання ціни першої криптовалюти до $42 000–56 000.

Спеціалісти привели як підставу для свого прогнозу ймовірний приплив коштів у розмірі $24–50 млрд від регульованих інвестиційних консультантів (RIA) в США. Ця індустрія налічує 15 000 фахівців, яким клієнти довірили капітал в розмірі $5 трлн, як вказано у звіті.

Зазначені Matrixport $50 млрд еквівалентні 1% від їх AUM.

Порівнюючи з ETF на благородні метали, капіталізація яких оцінюється в ~$120 млрд, аналітики допустили, що як мінімум від 10% до 20% в цій групі розглянуть продукт на основі цифрового золота для диверсифікації ризиків зростання інфляції. Це дає оцінку надходження коштів на ринок криптовалют в розмірі $12–24 млрд.

Поява такої суми в стейблкоїнах після конвертації з фіату сприятиме зростанню біткоїна до $42 000. У випадку виділення 1% від AUM ($50 млрд) — до $56 000.

Аналітики CryptoQuant допускають зростання капіталізації криптовалютного ринку на $1 трлн у разі схвалення спотового біткоїн-ETF в США. 

Експерти зауважили, що ця подія призведе до наступної хвилі прийняття активів інституціональними інвесторами.

За їхніми словами, після перемоги Ripple і Grayscale над SEC істотно зросли шанси такого розвитку подій до березня 2024 року, коли настане дедлайн для рішень.

Компанії-заявники, дедлайни для рішень і AUM. Дані: CryptoQuant.

Схвалення продукту призведе до надходження $155 млрд (~1% від AUM управлінських компаній) на ринок біткоїна, що може підняти капіталізацію цифрового золота до $450–900 млрд. При ціні це означає зростання на 82–165%, до $50 000–73 000.

Колишній CEO криптобіржі BitMEX Артур Хейес в інтерв’ю Тому Білью заявив, що до 2026 року ціна першої криптовалюти досягне рівня від $750 000 до $1 млн.

Свій прогноз він в тому числі обґрунтував перспективою схвалення спотових біткоїн-ETF. Серед інших драйверів: обмежена емісія цифрового золота та геополітична нестабільність.

За думкою аналітика, в наступному році котирування цифрового золота можуть досягти позначки $70 000.

Коли відбудеться запуск?

У жовтні керуючий директор BlackRock Стівен Шонфілд висловив надію, що SEC зареєструє перший спотовий біткоїн-ETF протягом трьох-шести місяців. 

Його колега — ексдиректор інвестиційного гіганта Мартін Брендалл — припустив, що Комісія, ймовірно, одночасно дозволить всім заявкам на запуск фондів на основі першої криптовалюти.

«Не думаю, що вони хочуть надати кому-небудь перевагу першопроходцю», — припустив експерт.

За оцінками Брендалла, схвалення спотових ETF в США може призвести до надходження $150–200 млрд в біткоїн-продукти протягом трьох років.

BlackRock подала заявку в SEC на інвестиційний продукт на основі цифрового золота 15 червня. Після фінансового гіганта аналогічні запити надійшли від Valkyrie, Fidelity Investments, WisdomTree і Invesco.

CEO Galaxy Digital Майк Новограц висловив впевненість, що Комісія схвалить спотовий біткоїн-ETF до кінця 2023 року.

Підприємець посилався на рішення суду наприкінці серпня, яке задовольнило прохання Grayscale Investments проти SEC за відмову регулятора в перетворенні GBTC в біткоїн-ETF.

«SEC програла в суді […]. Суддя сказав: “Про що ви говорите, SEC? У вас є ф’ючерсний ETF [на біткоїн], і ви говорите, що не може бути спотового. В цьому нуль смислу”. Це ставить SEC в невигідне положення», — пояснив засновник Galaxy Digital.

У жовтні Апеляційний суд США підтвердив рішення, згідно з яким Комісія повинна переглянути заявку Grayscale Investments на конвертацію GBTC в спотовий ETF на основі першої криптовалюти.

Компанія розмістить GBTC на біржі NYSE Arca. Після схвалення форми S-3 та окремої заявки 19b-4 компанія почне випускати продукт на постійній основі.

Аналітики JPMorgan також впевнені в схваленні спотових біткоїн-ETF «протягом місяців».

«Терміни схвалення […] залишаються невизначеними, але це, ймовірно, має статися […] до 10 січня 2024 року — остаточного дедлайна за заявкою ARK Invest і 21 Co. Це найраніший із різних остаточних термінів, на який SEC повинна відреагувати», — говориться в документі.

Експерти підкреслюють, що Комісія може задовольнити одразу всі пропозиції з метою справедливої конкуренції.

В JPMorgan також впевнені, що SEC загрожують позови у випадку відхилення нових продуктів.

Комісарка американського регулятора Хестер Пірс в інтерв’ю CNBC підкреслила, що біткоїн-ETF слід було схвалити ще п’ять років тому.

«Логіка, чому ми цього досі не зробили, завжди спантеличувала мене», — підкреслила чиновниця.

Співробітниця SEC визнала, що її погляди на цифрові активи суттєво відрізняються від бачення самого відомства. За словами Пірс, вона «не може передбачити підхід колег до цієї теми».

Ложка дьогтю

Незважаючи на велику кількість позитивних прогнозів, регулятор наразі відхиляє або відкладає розгляд заявок на запуск спотового біткоїн-ETF. Так, у вересні SEC відклала прийняття рішення щодо документів від BlackRock, Invesco, Bitwise і Valkyrie. Нова дата призначена на середину січня 2024 року. 

Біржовий аналітик Bloomberg Джеймс Сейффарт висловив впевненість, що рішення щодо заявок від Fidelity, VanEck і WidsomTree також буде відкладено. Раніше SEC вже відкладала розгляд документації на запуск спотових біткоїн-ETF від ARK Invest і 21Shares.

Екс-юрист SEC Джон Рід Старк прийшов до висновку, що відомство не затвердить спотовий біржовий фонд на основі цифрового золота з числа важливих причин. Він посилався на «блискучі» аргументи Better Markets стосовно цього.

В серпні некомерційна організація закликала SEC відхилити всі заявки на біткоїн-ETF, посилаючись на «потенційні ризики для інвесторів».

«Множинні примусові заходи, банкрутства, кримінальні переслідування. Десятки судових позовів через брехню, шахрайство і крадіжки. Тим часом основні переваги від загального захоплення криптовалютами отримують злочинці, які використовують їх для поширення вимагацьких програм, відмивання грошей і всіляких незаконних дій. Саме в цьому контексті SEC повинна оцінити останню хвилю заявок на біткоїн-ETF», — підкреслив юридичний директор Better Markets Стівен Холл.

Згідно з двома листами організації, Комісія має і надалі дотримуватися консервативного курсу. 

Спеціалісти QCP Capital поширюють сумніви щодо готовності SEC затвердити заявку на спотовий біткоїн-ETF до кінця року, що залишить цифрове золото у владі макроекономічних факторів. Останні говорять про ризики падіння котирувань.

Екс-співробітник АНБ і ЦРУ Едвард Сноуден розповів про потенційні ризики, пов’язані з виходом традиційних фінансових установ на крипторинок, в тому числі через біржові фонди на основі біткоїна.

За його думкою, приплив капіталу від традиційних фінансових організацій може вплинути на курс біткоїна. Однак великі обсяги нададуть установам «надто велику владу» над активом, і звичайні користувачі вже не зможуть впливати на рішення і дії стосовно монети, вважає екс-агент. 

Сноуден зауважив, що криптовалютні ETF, які стають популярними серед фінансових компаній, насправді «приручають» ринок цифрових активів.

Висновки

Заявки на запуск біткоїн-ETF надходять на розгляд регуляторам далеко не перший рік. Незважаючи на «непробиваемість» SEC, криптоіндустрія впевнено розвивається, а її ринкова капіталізація перевищує $1 трлн

Біткоїн пройшов довгий шлях, перетворившись в потужний фінансовий інструмент. У нього інвестують публічні компанії і навіть держави. Деякі учасники спільноти розглядають актив як засіб захисту капіталу в період серйозних потрясінь.

Видатні експерти демонструють оптимізм і впевненість стосовно перспектив затвердження спотового біткоїн-ETF вже в найближчій перспективі. За їхніми словами, новий інструмент активізує інституціональне прийняття, зменшить регуляторну необов’язковість і послужить драйвером росту ціни цифрового золота. 

Проте чимало і скептиків, які сумніваються в благосклонності SEC під керівництвом жорсткого критика криптовалют Гері Генслера. Деякі навіть бачать ризики в потужному припливі капіталу від традиційних фінансових установ.

З’явиться невдовзі спотовий ETF в США чи ні — покаже час. З впевненістю можна сказати лише одне: в 2023 та майбутньому 2024 році буде багато цікавих та значущих подій для криптоіндустрії.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK