Як українець Дмитро Будорін будує щит, що рятує світові компанії від зломів
Після зламу на більш $1.5 мільярдів, одна з найбільших криптобірж світу, Bybit, зберегла довіру користувачів саме завдяки аудиту від Hacken – компанії, заснованої українцем Дмитром Будоріним.
У минулому – аудитор Deloitte і керівник центру кіберзахисту в “Укроборонпромі”, сьогодні він очолює одну з найвідоміших компаній із кібербезпеки, що співпрацює з ПУМБ, Binance, Ethereum та іншими лідерами ринку.
У межах спецпроєкту з Ethereum Ukraine напередодні хакатону ETHKyiv 2025, ми поспілкувалися з Дмитром про необхідні навички для молодих спеціалістів і розробників, виклики ринку кібербезпеки, поради для користувачів та майбутнє Web3, яке вже розпочалося.
– У 2024-2025 роках спостерігається зміщення від атак на DeFi-протоколи до централізованих бірж. Чим ви пояснюєте цю тенденцію?
– Справді, згідно з дослідженням Hacken, у 2024 році втрати в DeFi знизились на 40%, тоді як централізовані біржі зазнали значного збільшення втрат, які більше ніж удвічі перевищили попередні показники.
У 2025 році тенденція збереглася: DeFi втратили $93 млн у першому кварталі, що є схожим до попередніх трьох кварталів 2024 року, тоді як централізовані біржі втратили рекордні $1,55 млрд – 75% від усіх крипто-інцидентів цього періоду.
Причина такої зміни в тому, що централізовані біржі все ще стикаються з серйозними проблемами безпеки, зокрема через уразливості в операційній безпеці – в інтерфейсах підпису та засобах перевірки транзакцій. Це призвело до великих інцидентів, таких як злом Bybit на $1,5 млрд у лютому цього року. Це не поодинокий випадок. Це вже третій квартал поспіль, коли найбільші втрати пов’язані з використанням multisig гаманців.
Ще два роки тому ситуація була зовсім інша. Найбільші взлами припадали на крос-чейн мости. За цей час DeFi-протоколи почали імплементувати нові технології, такі як zk-криптографія та багатопартійні обчислення (MPC), що дозволяє їм значно знижувати ризики та втрати.
– Після масштабного зламу Bybit у лютому 2025 року, де втрати склали понад $1,5 млрд, які структурні слабкості в захисті централізованих бірж ви вважаєте найкритичнішими? Що могло б запобігти цьому зламу?
– Якщо коротко, головним уроком з цього інциденту є те, що зараз більшість втрат у Web3 виникають не через помилки в смарт-контрактах, а через операційні помилки, зокрема у сфері контролю доступу та безпеки підписантів. Це підкреслює необхідність надання пріоритету цим аспектам у кожному серйозному проекті Web3.
Основними структурними слабкостями в захисті централізованих бірж можна вважати:
- Недостатню безпеку в інтерфейсах підпису (Signer Interfaces). В атаці Bybit використовувалася вразливість в інтерфейсі підпису Safe{Wallet}, де зловмисники впровадили шкідливий код через JavaScript. Це дозволило маніпулювати транзакцією та переписати логіку гаманця, що дало змогу атакувальникам отримати доступ до коштів.
- Уразливості в multisig системах. Хоча multisig гаманці, як Safe{Wallet}, є важливим елементом для забезпечення безпеки, їх використання часто піддається атакам через слабкі місця в операційній безпеці та роботі з підписантами. Випадки, як зломи на Bybit, WazirX та Radiant Capital, підтверджують, що недостатня увага до перевірки транзакцій і слабкі операційні процеси призводять до серйозних збитків.
- Відсутність автоматизованого моніторингу та швидкої реакції. Відсутні системи виявлення аномалій в транзакціях, що виникали в момент маніпуляцій з інтерфейсом підпису.
Щоб запобігти цьому зламу, потрібно використовувати кращі механізми контролю доступу та захисту підписантів, такі як:
- Автоматизований моніторинг на всіх етапах транзакцій з інтеграцією AI для виявлення аномалій, великих змін у балансах та інших підозрілих операцій.
- Людську перевірка попереджень про підозрілі транзакції, що могли б бути пропущені автоматичними системами, а також підписи на основі EIP-712 для чіткої перевірки даних транзакцій підписантами.
- Використання апаратних гаманців для підписантів, щоб захистити від зловмисних маніпуляцій через комп’ютери підписантів.
Також, ми рекомендуємо наступні практики з безпеки:
- Мінімізацію складності смарт-контрактів і зменшення площі атаки. Використовуйте спеціалізовані multisig контракти, які підтримують лише необхідні операції, такі як трансфери токенів ERC-20 або нативних токенів, і уникайте зайвих функцій, таких як загальні delegate calls. Це зменшує площу атаки та спрощує аудит.
- Забезпечення офф-лінійних компонентів. Веб-інтерфейси, SDK та інші інструменти, що використовуються для взаємодії з multisig, повинні бути частиною безпекової периметру. Важливо впроваджувати заходи безпеки, такі як пінінг JavaScript, перевірки цілісності та контроль безпеки постачальників.
- Проведення професійних тестів на вразливості (Penetration Testing). Регулярне проведення тестів на вразливості дозволяє виявити потенційні слабкі місця в інфраструктурі.
- Урахування людських факторів. Безпека – це не тільки технічні рішення, а й освіта, організаційна політика та операційна дисципліна. Без цього нікуди.
Важливо зазначити, що Proof of Reserves Audit, який Hacken проводить для Bybit на регулярній основі з червня 2024 року допоміг біржі залишитися фінансово стабільним після інциденту, надавши докази того, що вони має достатні резерви для покриття своїх зобов’язань перед користувачами
– Як звичайному користувачу зрозуміти, наскільки безпечний той чи інший Web3-проєкт? Які “червоні прапорці” мають насторожити?
– Щоб зрозуміти, наскільки безпечний Web3-проєкт, важливо звертати увагу на кілька ключових факторів і уникати поширених “червоних прапорців”:
- Відсутність аудиту. Одним із найкращих способів оцінити безпеку проєкту є наявність незалежного аудиту від авторитетних компаній. Перевірте, чи має проєкт аудити безпеки, виконані сторонніми організаціями, такими як Hacken. Відсутність аудиту або неповний аудит може бути сигналом небезпеки.
- Мертва спільнота. Перевірте, чи є в проєкту активна спільнота. Якщо проєкт має велику кількість користувачів на форумах, у соціальних мережах і в Telegram/Discord, це зазвичай хороший знак. Однак будьте обережні, якщо вся активність виглядає надто організовано або орієнтована на підвищення ціни токена, а не на розбудову екосистеми.
- Закрита токеноміка. Завжди читайте токеноміку проєкту. Якщо розподіл токенів сильно зосереджений на розробниках або кількох великих гравцях, це має насторожити. Перевірте через блок-експлори (наприклад, Etherscan), як токени розподіляються серед власників, і чи є у проєкту прозорість у цьому питанні.
- Значні стрибки ціни. Якщо токен показує раптові та нереалістичні стрибки ціни, це може бути ознакою маніпуляцій з ціною. Велика кількість таких стрибків може означати, що хтось активно маніпулює ринком, щоб привернути увагу до проєкту.
- Анонімні команди. Будьте насторожі, якщо команда проєкту невідома або прихована. Проєкти, які не надають достатньо інформації про своїх засновників та розробників, можуть мати приховані мотиви, і це один із головних червоних прапорців.
- Відсутність періодів lock-up або vesting. Проєкти без обмежень на продаж токенів після запуску можуть бути небезпечними, оскільки це дає можливість розробникам або раннім інвесторам вивести значні суми, швидко зменшуючи ліквідність.
- Мемкоїни та інфлюенсери. Уникайте інвестицій у мемкоїни, токени від інфлюенсерів чи політичних фігур. Ці токени часто зазнають різких падінь вартості через маніпуляції ціною або нечесні дії з боку розробників.
- Невиправдані обіцянки прибутку. Якщо проєкт обіцяє дуже великі прибутки за короткий час з мінімальними зусиллями, це має бути великим червоним прапорцем. “Гарантовані прибутки” часто є ознакою шахрайства або нестабільної економічної моделі.
Важливо проводити власне дослідження перед тим, як інвестувати в будь-який проєкт. Перевіряйте команду, досліджуйте проєкт на різних платформах, читайте відгуки інших користувачів і дивіться на те, як вони взаємодіють із проєктом.
– Ви провели ICO для фінансування Hacken. На вашу думку, чи досі актуальна токенізація для фінансування продукту й онбордингу в нього?
– ICO є ефективним інструментом фінансування, але найважливіше – це продумати всі етапи та побудувати стійку токеноміку, яка відповідатиме цілям проєкту та забезпечить стабільний ріст. Це включає багато змінних: vesting, staking, lock-up періоди, правильну дистрибуцію токенів, платформу для запуску, ліквідність і доступність. Головне – зробити так, щоб користувачі мали стимул тримати ваш токен, а не продати за першої нагоди.
– Які навички ви шукаєте в молодих спеціалістах сьогодні? Чи змінилися ці вимоги останнім часом?
– Сьогодні важливі не лише технічні навички, а й soft skills – комунікація, командна робота, критичне мислення та вміння швидко адаптуватися до змін. З новими загрозами, важливо також мати навички роботи з AI для аналізу і виявлення вразливостей.
– Що ви думаєте про квантово-стійку криптографію? Чи готується Hacken до епохи квантових комп’ютерів?
– На сьогоднішній день немає реальної загрози від квантових комп’ютерів у найближчому майбутньому. Всі, хто спекулюють на цьому, не знають реального стану розвитку квантових комп’ютерів.
– Чи думали ви колись: “Можливо, блокчейн – це просто хайп”? Чи були у вас сумніви, якщо так, то як ви з ними впорались?
– Ми будуємо справедливу, прозору, децентралізовану фінансову інфраструктуру. Так, блокчейн супроводжується спекуляціями з боку поганих акторів, але це характерно для будь-якої нової технології.
Про Ethereum Ukraine
Ethereum Ukraine – найбільша некомерційна Web3-спільнота в Україні, організатори щорічного хакатону ETHKyiv і міні-хакатонів ETHKyiv Impulse. За останні три роки команда провела понад 40 подій, залучила більше 3000 спеціалістів та розподілила понад $480 000 в грантах.
Про Hacken
Hacken – це міжнародний аудитор блокчейн-кібербезпеки, заснований у 2017 році в України. За час свого існування компанія захистила понад 1500 клієнтів, виконала більше 1500 аудитів безпеки, має команду з понад 100 спеціалістів (включаючи 60+ сертифікованих інженерів) та отримала визнання як “Blockchain Security Auditor of the Year 2024”.