Дослідження Global Ledger: Україна може отримати 8,34 млрд гривень податків від крипторинку
За ініціативи Міністерства цифрової трансформації України компанія Global Ledger провела аналіз криптовалютного ринку, який виявив, що держава могла б отримати 8,34 млрд гривень податкових надходжень за 2021-2024 роки. ForkLog UA ознайомився зі звітом.
Основні результати
- Українці становлять 2,5% від глобальної кількості користувачів централізованих бірж
- 46 млрд гривень – прибуток 21 біржі (15 глобальних і шести українських) від користувачів з України за 2021-2024 роки.
- 1,31 млрд – 6,53 млрд гривень – податковий потенціал від операцій однієї з провідних бірж.
Україна активно просувається у напрямку легалізації криптовалют. У 2022 році було ухвалено закон «Про віртуальні активи», який закладає основи правового регулювання ринку. Національний банк заявив про намір адаптувати закон до стандартів ЄС (MiCA). Однак для набуття чинності потрібні зміни до Податкового кодексу.
Податкові розрахунки проводилися на основі аналізу діяльності 21 централізованої біржі, включно з 15 глобальними та 6 українськими. У ході дослідження було враховано обсяги транзакцій найпопулярніших криптовалют, таких як BTC, ETH, USDT і USDC, а також прибутковість, яку ці платформи отримали від українських користувачів. Для визначення потенційних податкових надходжень до цих показників було застосовано податкову ставку в розмірі 18%.
Потенційні надходження до бюджету
- 2,35 млрд гривень у 2021 році,
- 1,77 млрд гривень у 2022 році,
- 1,65 млрд гривень у 2023 році,
- 2,56 млрд гривень у 2024 році.
Окрім доходів від централізованих бірж, дослідження також виявило інші джерела прибутків у криптоіндустрії. Україна забезпечує близько 0,94% глобального обсягу майнінгу, що принесло 4,68 млрд гривень доходу у 2021-2024 роках. Ще одним важливим показником є завантаження некастодіальних криптогаманців: станом на травень 2024 року українські користувачі завантажили 1,71 мільйона таких застосунків, що свідчить про активне зростання інтересу до криптовалютних рішень.
Висновки
Аналітики Global Ledger вважають, що впровадження чіткого регулювання криптовалютного ринку може стати суттєвим джерелом доходів для державного бюджету. Очікується, що зі зростанням популярності криптовалют податкові надходження теж зростатимуть.
За словами авторів дослідження, український крипторинок має значний потенціал, але реалізація його можливостей потребує чіткої регуляції та оновлення податкового законодавства.
Нагадаємо, згідно з заявою голови податкового комітету ВР Данила Гетманцева, оновлений законопроєкт про регулювання та оподаткування віртуальних активів буде готовий до розгляду в першому кварталі 2025 року.