Як регламент MiCA змінить крипторинок ЄС та чому його ухвалення важливе для України?

20 квітня Європейський парламент більшістю голосів ухвалив регламент щодо регулювання ринків криптоактивів на території ЄС, відомий як MiCA.

Цю подію багато експертів називають визначною і навіть історичною, адже регламент містить комплексний підхід щодо встановлення правил для криптовалютної індустрії на території одразу 27 країн.

Для України ухвалення MiCA також є важливою віхою — український закон “Про віртуальні активи” переписують для узгодження з єдиними європейськими стандартами. 

Які саме правила впроваджує новий регламент, що вони означають для компаній та користувачів у ЄС та як вплинуть на українське законодавство щодо сегменту криптовалют, разом з експертами розібрав ForkLog UA.

(Майже) всеосяжна MiCA

Правила обговорювалися довгий час, зокрема через комплексний підхід до криптоіндустрії. Регламент охоплює випуск, торгівлю та зберігання багатьох видів цифрових активів, включаючи криптовалюти, security- та utility-токени. На противагу цьому, багато інших держав застосовують фрагментарний підхід, зосереджуючись на конкретних аспектах, таких як торгівля або зберігання, зазначив юрист Juscutum Андрій Чабан у розмові з ForkLog UA.

“MiCA є найбільш всеосяжним нормативним актом регулювання криптоіндустрії в глобальному масштабі. Його прийняття є безпрецедентним, так як [регламент] об’єднує криптоактиви, емітентів та постачальників послуг у єдину нормативно-правову базу”, — каже Chief Legal Officer у Crypto Neobank Trustee Plus Людмила Кукуєту.  

​Регламент замінює всі раніше прийняті у державах-учасницях ЄС закони та норми щодо криптоактивів та провайдерів повʼязаних з ними послуг. 

MiCA запроваджує єдину систему авторизації, яка буде використовуватися всіма країнами Євросоюзу. Ключова зміна: провайдери, які отримають ліцензію в одній державі-учасниці ЄС, тепер зможуть надавати свої послуги в усіх країнах союзу – без необхідності отримувати окремі дозволи, як це було раніше. 

Таким чином створюється єдиний регуляторний ландшафт для криптовалют на теренах всього ЄС, підкреслив юрист фірми Chainlock Денис Кастін.

Як регулюватиметься криптоіндустрія в ЄС?

Як вже зазначалося, після впровадження MiCA будь-яка компанія, що пропонує повʼязані з криптоактивами послуги в Євросоюзі, повинна буде зареєструватися в одній з країн-членів для ведення діяльності на території всього ЄС.

“MiCA виводить постачальників послуг з криптоактивами в окремий ранг замість того, аби пристосувати вже існуюче регулювання фінансових установ чи режим цінних паперів, як це часто робилося в країнах Європи і поширено в Азійсько-Тихоокеанському регіоні”, — зазначають у Juscutum.

Постачальники послуг

Регламент встановлює низку вимог до криптовалютних платформ та емітентів активів щодо прозорості, розкриття інформації, авторизації та нагляду за транзакціями. 

До видів діяльності постачальників послуг (CASP), роботу яких регулює MiCA, відносяться:

  • біржі;
  • консультаційні фірми, спрямовані на цифрові активи;
  • кастодіальні гаманці;
  • криптовалютні обмінні платформи.

Водночас регламент не застосовується до децентралізованих проєктів. Логіка їх виключення з сегментів регулювання MiCA виходить з того, що при використанні dapps ви не контактуєте з посередником, діяльність якого підпадала б до сфер дії акту, пояснив ForkLog UA Денис Кастін.

Нові правила змусять постачальників послуг і емітентів розкривати інформацію як регуляторним органам, так і клієнтам. Очікується, що регламент має на меті відновлення довіри до криптоіндустрії після кейсів Terra та FTX, а також відсіювання недобросовісних учасників цього ринку і загальне посилення нагляду ринку, каже Чабан.

Згідно з новими правилами, постачальники повʼязаних із криптоактивами послуг повинні будуть дотримуватися суворих вимог щодо захисту гаманців споживачів і нести відповідальність у разі втрати активів інвесторів.

Регламент також поширюватиметься на різні види можливих зловживань, пов’язаних з транзакціями або послугами, зокрема, на маніпулювання ринком та інсайдерські операції. Він також передбачає запобігання відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та іншій злочинній діяльності. 

Для боротьби з ризиками відмивання коштів, Європейське управління цінних паперів і ринків (ESMA) має створити публічний реєстр для постачальників криптовалютних послуг, які працюють з резидентами ЄС без реєстрації.  Крім того, ESMA може забороняти чи обмежувати діяльність криптоплатформ у разі виявлення, що вони не захищають належним чином інвесторів або загрожують цілісності ринку чи фінансовій стабільності.

Стейблкоїни та токени

MiCA виділяє три види токенів: 

  1. Привʼязані до активів (asset-referenced tokens) — включно зі стейблкоїнами, забезпеченими однією або декількома валютами та фінансовими інструментами.
  2. Токени електронних грошей (e-money tokens) — “стабільні монети”, забезпечені однією фіатною валютою.
  3. Інші, включаючи utility-токени.

NFT підпадають під дію регламенту лише в тому разі, коли вони мають ознаки вищевказаних токенів.

Згідно з документом, забезпечені фіатом стейблкоїни повинні мати ліквідний резерв у співвідношенні 1:1. Акт також вводить повну заборону на алгоритмічні “стабільні монети”.

Емітенти стейблкоїнів будуть зобов’язані підтримувати достатні резерви для задоволення запитів на викуп у разі масового виведення коштів. Якщо обсяг таких монет перевищує норму, вони будуть обмежені в транзакціях до €200 млн на день.

У разі публічної пропозиції криптоактиву ініціатор матиме презентувати white paper із детальною інформацією про монету. Він має містити інформацію про емітента або організацію, яка прагне запустити актив, про пов’язані з активом права чи зобов’язання, плани щодо подальшого використання залученого капіталу тощо. Цей документ повинні затвердити компетентні органи держави-члена ЄС.

У Juscutum зазначили, що MiCA є одним із перших регламентів в світі, який визнає стейблкоїни та регулює їх випуск та обіг. Крім того, документ виділяє нову категорію токенів – e-money tokens, які “відкривають дорогу” центральним банкам на запровадження власних цифрових активів. 

Не тільки MiCA

Разом із MiCA Європарламент також схвалив окремий акт, який має на меті знизити рівень анонімності у криптовалютних транзакціях.

Він передбачає так зване travel rule, яке вимагає від фінансових компаній перевіряти, реєструвати та передавати інформацію про відправника та одержувача, вказав Андрій Чабан.

Крім того, раніше Єврокомісія запропонувала правки до Директиви про адміністративну співпрацю (DAC 8), яка має на меті включити криптоактиви в існуючу структуру ЄС для обміну інформацією. 

Відповідно до запропонованих норм, перший звітний період, пов’язаний з криптоактивами, очікується у 2026 році, враховуючи, що пропозиція, після затвердження Радою ЄС, набуде чинності 1 січня 2026 року.

Процес звітування за новою редакцією директиви складається з трьох етапів:

  1. Підзвітні криптопровайдери збирають відповідну інформацію про транзакції, що підлягають звітності, здійснені їхніми користувачами. 
  2. Ці провайдери повідомляють зібрану інформацію компетентному податковому органу держави-члена, де вони розташовані (для провайдерів з ЄС), або компетентному органу юрисдикції, де вони зареєстровані (для провайдерів з країн, що не входять до ЄС).
  3. Податковий орган передає отриману інформацію, включаючи ідентифікаційні податкові номери (ІПН) користувачів, владі країн, резидентами яких є користувачі.

Наслідки ухвалення регламенту для біткоїн-індустрії

За словами Кастіна, із MiCA компанії нарешті отримають ясність та певну прозорість у вимогах до їх діяльності, що дасть можливість передбачати ризики. Зазначимо, що багато представників криптоіндустрії США скаржаться саме на відсутність такої регуляторної визначеності та шукають нові юрисдикції, де вона наявна.

Враховуючи відсутність аналогів, сфери охоплення, 27 країн-учасниць та масштаби ринку (біля 450 млн платоспроможних споживачів) теоретично у MiCA є потенціал стати еталоном регулювання для глобального ринку криптовалют, каже Людмила Кукуєту.

За її словами, створення регуляторної ясності в умовах глобальної невизначеності цілком може залучити капітал, таланти і компанії. Юрисдикція, ймовірно, буде привабливою для великих компаній, які мають значний ресурс для виконання обтяжливих вимог акту. Але невеликі стартапи не зможуть конкурувати з ними і, швидше за все, підуть з ринку, прогнозує юристка.  

Наслідком цього стане те, що фактично на ринку ЄС можуть залишитись тільки великі гравці з високою репутацією. Кукуєту зазначила, що з одного боку, це може позитивно вплинути на стабільність сектору та зменшити рівень скептицизму до криптовалют. Але з іншого — відсутність здорової конкуренції на ринку може стати катастрофічною: 

“Тож внаслідок прийняття MiCA та наступних ймовірних глобальних процесів цілком може скластися ситуація, за якої “багаті багатіють, а бідні бідніють”. Що, на жаль, оптимізму не додає”.

З нею погоджується і Кастін. Юрист Chainlock вказав, що нові “правила гри” є досить об’ємними та масштабними для малих компаній та проєктів (особливо щодо імплементації AML), що може призвести до поглинання малих учасників ринку великими та монополізації індустрії.

З ухваленням Європарламентом регламент не набуває чинності миттєво. Європейська комісарка з питань фінансових послуг, фінансової стабільності та союзу ринків капіталу Мейрід МакГіннесс зазначила, що нові регуляторні норми почнуть діяти з наступного року:

Варто зазначити, що різні частини MiCA почнуть діяти поступово. Зокрема, правила щодо стейблкоїнів набудуть чинності з липня наступного року, тоді як регулювання постачальників послуг — з січня 2025 року.

Як ухвалення MiCA впливає на український ринок? 

У 2022 році в Україні ухвалили закон “Про віртуальні активи”. У документі зазначалося, що він не набуде чинності до внесення змін до Податкового кодексу, які ще не представлені. Втім, згодом ForkLog UA дізнався, що й сам закон перепишуть. Зокрема, з огляду на європейські норми.

У Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), яка має стати основним регулятором крипторинку в Україні, розповіли ForkLog UA, що відомство консультувалося з європейськими експертами, які брали участь у розробці MiCA.

У квітні НКЦПФР пообіцяла незабаром оприлюднити оновлений документ, заявивши про впевненість, що Україна буде однією з перших держав, яка імплементує MiCA в національне законодавство. Відомо, що в українському законі мають змінити класифікацію видів віртуальних активів та повʼязаних з ними послуг. 

В Juscutum зазначили, що гармонізація законодавства України з європейським нормативно-правовим масивом є обовʼязковою передумовою вступу до ЄС: 

“Втім, поки Україна не стане частиною спільноти ЄС, українським компаніям все таки доведеться отримувати ліцензії на території Євросоюзу, а європейським компаніям – в Україні”. 

Враховані зміни дозволять українському уряду пришвидшити детінізацію криптоіндустрії, а учасникам ринку та власникам цифрових валют – відкривати рахунки в банках, вести бізнес відкрито та захищати свою криптовалюту на рівні з традиційними видами активів, зазначають експерти.

“Наразі, юридичні особи та ФОПи не мають легальних підстав для користування криптоактивами через «підвішений» стан закону [“Про віртуальні активи”].  Це обмежує здатність українських осіб (зокрема, компаній) конкурувати на світовому ринку криптоекономіки. З урахуванням норм MiCA, українські громадяни та бізнес зможуть бути захищені та отримають доступ до різного роду інвестиційних інструментів”, — каже Андрій Чабан. 

Експерти додали, що після фіналізації законопроєкту на нього очікує розгляд комітетами Верховної Ради, ухвалення народними депутатами та підписання президентом всього пакету законів для того, аби вони набули чинності. Після цього у Нацбанку України та НКЦПФР буде шість місяців, щоб підготувати та ухвалити підзаконні акти.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK