Дослідження: Tether вийшла в лідери з криптокредитування


Tether, Galaxy і Ledn сформували 88,6% CeFi-сегмента ринку кредитування в цифрових активах. Такі дані навели в Galaxy Digital.
Станом на кінець 2024 року загальний розмір ринку криптокредитування оцінювали в $36,5 млрд, що на 43% менше від історичного максимуму в $64,4 млрд 2021 року.
Зазначена величина включає CDP–стейблкоїни на кшталт DAI.
Падіння сукупного показника в останні чотири роки фахівці пов’язали зі скороченням кількості кредиторів і потреби в позиках із боку установ і роздрібних користувачів.
CeFi
За оцінками аналітиків, до кінця 2024 року обсяг виданих кредитів у секторі CeFi становив $11,2 млрд — на 68% менше порівняно з піковими $34,8 млрд у 2022.
Серед найбільших централізованих кредиторів — Tether, Galaxy, Ledn, Coinbase і Maple. Перші три гравці сформували 88,6% ринку в сегменті CeFi ($9,9 млрд).
Роль Tether
Поява емітента USDT у цьому секторі відбулася після краху низки великих платформ на кшталт BlockFi, Celsius Network і Genesis Global Capital внаслідок обвалу цін на криптовалюти у 2022 році та відсутності належного управління ризиками.
До кінця 2022 року частка Tether у CeFi-сегменті зросла до ~70%, тоді як у другому кварталі 2021 року вона становила менше ніж 20%.
«Вони почали свою діяльність під час економічного спаду і стали необхідним джерелом ліквідності на цьому ринку», — ідеться у звіті.
У Tether нагадали, що компанія постійно розкриває інформацію про наявність забезпечених кредитів у своїх атестаційних звітах. Вони мають короткостроковий характер і підлягають суворому управлінню ризиками, зокрема шляхом механізмів резервування та ліквідації.
Tether ніколи не стикалася з дефолтами за кредитами, підкреслили її представники.
DeFi
На частку DeFi припало понад 60% обсягу ринку. З моменту досягнення дна ведмежого ринку ($1,8 млрд) метрика зросла на 959%, до $19,1 млрд. Показник охоплює дані за 20 платформами на 12 блокчейнах.
Прогнози
Експерти дали кілька прогнозів щодо розвитку сегмента у 2025 році:
- У CeFi — скасування SEC правила SAB121 і запуск крипто-ETF, які використовуються як застава, створили передумови для подальшого посилення конкуренції.
- У DeFi — посилення фокуса на токенізації офчейн-боргу і розширенні сфери застосування подібних токенів.
«У перспективі ринок криптовалютного кредитування очікує новий етап зростання, що характеризується поліпшенням системи управління ризиками […] і більш чітким регулюванням. У міру розвитку сектор може стати мостом між TradFi та екосистемою цифрових активів, що розвивається, сприяючи ширшому впровадженню фінансових послуг на їхній основі», — підсумували фахівці.
Нагадаємо, у березні FDIC дозволила «пов’язану з криптовалютами діяльність». До переліку дозволених за замовчуванням видів бізнесу увійшло, зокрема, кредитування.
У січні майнер MARA направив 7377 BTC (16,4% від біткоїн-резервів на той момент) у лендингові сервіси для отримання «скромного» додаткового доходу.