Підсумки тижня: «пробудження» BTC-кита, сумніви щодо халвінг-циклу, арешт хакерів-самозванців


Розглядаємо ключові події минулих семи днів у дайджесті ForkLog UA.
Ринок
- «Сплячі» гаманці переказали 40 000 BTC після 14 років бездіяльності. Мета переказів поки невідома.
- Аналітик прогнозує завершення бичачого циклу восени через історичні метрики й макротренди. На його думку біткоїн має лише 2–3 місяці для подальшого зростання, якщо поточний цикл наслідує модель 2020 року.
- Standard Chartered вважає, що халвінг вже не є головним драйвером ціни біткоїна. Ключовими драйверами зростання експерти називають притік капіталу в спотові біткоїн-ETF та купівлі цифрового активу з боку корпорацій.
- Частка DEX-торгів сягнула рекордних 29% на тлі зниження спотової активності на централізованих біржах до дев’ятимісячного мінімума.
- Bitwise опублікувала проміжний звіт, у якому порівняла свої передбачення на 2025 рік з реальністю за результатами перших шести місяців.
Регулювання та політика
- PancakeSwap і CryptoRadar заблокували в Туреччині через регуляторний тиск. Причиною стала діяльність без офіційного дозволу: обидва майданчики надавали послуги з криптоактивами без ліцензії. Це перший випадок блокування DEX у Туреччині.
- Конгрес США оголосив «криптотиждень» з 14 по 18 липня. Парламентарі обговорять GENIUS Act, CLARITY Act та Anti-CBDC Surveillance State Act — важливі для цифрових активів законопроєкти.
- Ripple просить банківську ліцензію в США. У разі схвалення Ripple USD (RLUSD) перебуватиме під наглядом як федерального рівня, так і з боку штату Нью-Йорк.
- ЄЦБ підтримав пілотний проєкт розрахунків на блокчейні та перевірку технології. У фокусі — підвищення ефективності платіжної інфраструктури без компромісів щодо безпеки.
- Верховний суд США відмовився переглядати справу про передачу Податковій службі (IRS) даних понад 14 000 користувачів Coinbase, фактично підтримавши право регулятора отримувати інформацію про криптотранзакції американців.
- Економісти попереджають: політика Дональда Трампа може підірвати ключові показники економіки США. Через масове скорочення кадрів у державних агентствах страждає система збору економічних даних.
- Бутан впроваджує криптоплатежі, щоб модернізувати фінансову систему та привабити більше туристів.
- Перший Solana-ETF зі стейкінгом стартував у США з $12 млн інвестицій і пасивним доходом для учасників.
Корпорації
- FTX презентувала план обмежених виплат користувачам з «проблемних» юрисдикцій у межах реструктуризації. Якщо суд схвалить документ, частина користувачів не отримає компенсацію. До переліку потрапили Україна, Китай, Пакистан, Саудівська Аравія та ще 45 юрисдикцій.
- Tether та Adecoagro запускають біткоїн-майнінг у Бразилії на відновлюваній енергії. Проєкт стане частиною ініціативи Tether із підтримки енергетичної інфраструктури та розвитку екологічного майнінгу.
- Ключовий Ethereum-розробник Зак Коул оголосив про створення Ethereum Community Foundation (ECF) — конкурента Ethereum Foundation. ECF фінансуватиме інфраструктурні проєкти, які зміцнюють екосистему Ethereum, і робитиме акцент на зростання вартості нативного активу — ETH.
- Техгіганти переносять аутсорсинг в Африку. Міжнародні компанії зацікавлені в регіоні завдяки низькій вартості праці, молодим англомовним фахівцям і підтримці з боку урядів.
- Circle подала заявку на трастову банківську ліцензію в США та запускає кросчейн-рішення Gateway для інтеграції USDC у різні мережі.
Кібербезпека
- Одну з найбільших кібератак на фінансову систему Бразилії пов’язали із бекенд-інженером компанії C&M, який продав свої доступи хакерам за $2800.
- Microsoft заблокувала 3000 акаунтів Outlook/Hotmail, залучених у глобальній шахрайській схемі північнокорейських хакерів.
- Американець втратив $20 млн через криптоскам і вимагає компенсації від банків.
- В Індії викрили «найбільший даркнет-наркосиндикат» країни. Для легалізації прибутків затриманий зловмисник використовував анонімні транзакції Monero.
- Переговорника з виплат викупу підозрюють у змові з хакерами для завищення вимог.
- Дослідники виявили понад 40 фейкових Firefox-плагінів, які маскуються під популярні гаманці. Застосунки викрадають приватні ключі з вебінтерфейсів і передають їх на віддалений сервер шахраїв разом із зовнішньою IP-адресою користувача.
- Міністерство юстиції США висунуло обвинувачення чотирьом громадянам Північної Кореї у шахрайстві на суму $900 000. Вони влаштувались до блокчейн-стартапу з Атланти під виглядом IT-спеціалістів.
ШІ
- ШІ-система MAARS перевершила кардіологів у прогнозі ризику раптової серцевої смерті, відкривши шлях до точнішого відбору пацієнтів.
- Європейські радники закликали сфокусуватися на прикладних рішеннях ШІ, а не на будівництві нових дата-центрів.
- ШІ допоміг відтворити 3000-річний вавилонський гімн. Відновлення стало можливим завдяки аналізу 30 фрагментів глиняних табличок, знайдених під час археологічних розкопок.
- Дослідники Microsoft представили ШІ-систему, здатну ефективно вирішувати клінічні кейси, складні навіть для досвідчених лікарів.
- Методи навчання бджіл надихнули нові підходи у машинному навчанні.
- Cloudflare відкрила презентувала сервіс Pay per Crawl, який дозволяє авторам контенту виставляти рахунки ШІ-ботам за доступ до їхніх сторінок.
- DeepMind випустила модель, здатну передбачати, як мінімальні зміни в послідовності ДНК впливають на експресію генів, зокрема на синтез РНК та білків.
Технології та наука
- За допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії астрономи зафіксували наднову, що вибухнула двічі.
- Науковці продемонстрували можливість змінювати електропровідність матеріалу за запитом. Це відкриття може відкрити шлях до заміни кремнію у пристроях нового покоління та значного пришвидшення ефективності.
- Спільнота Ethereum готує «капсулу часу» до 10-річчя мережі з повідомленнями для майбутніх користувачів.
- Команда з Каліфорнійського університету в Девісі розробила нейропротез, що дає людям із паралічем можливість говорити майже в режимі реального часу, просто подумки формуючи фрази.
- Віталік Бутерін запропонував децентралізовану модель цифрової ідентифікації з приватністю за замовчуванням.