У Таїланді пов’язали нелегальний майнінг із відмиванням $300 млн
Департамент спеціальних розслідувань Таїланду (DSI) розширив справу щодо мережі, пов’язаної з нелегальним криптомайнінгом і транснаціональним відмиванням коштів. За версією відомства, річний обіг операцій перевищував 10 млрд батів (близько $300 млн).
Слідство пов’язало схему з так званим «сірим китайським капіталом», скам-центрами та мережами онлайн-гемблінгу. За даними DSI, пов’язані з фігурантами банківські рахунки й компанії демонстрували аномально високу активність, а громадяни М’янми щодня знімали в тайських банках 30–50 млн батів готівкою.
Справу сформували після рейдів 2025 року проти нелегальних майнінгових майданчиків. Тоді DSI заявив про ліквідацію трьох мереж, які незаконно використовували електроенергію для видобутку криптовалют. Під час операцій вилучили понад 6390 майнінгових пристроїв, а збитки державної енергокомпанії Provincial Electricity Authority (PEA) оцінили більш ніж у 953 млн батів (близько $29 млн).
DSI видав вісім ордерів на арешт — щодо чотирьох китайських фінансистів і чотирьох громадян М’янми. Відомство також запросило ще сім ордерів і викликало п’ятьох осіб для пред’явлення обвинувачень.
Однією з ключових фігур мережі правоохоронці вважають Вана Іченя та пов’язують його з масштабною справою про шахрайство з цифровими активами. Секретна служба США вилучила пов’язані з ним криптовалюти на суму понад $17,8 млн. Загальні збитки у цій справі перевищують 2 млрд батів.
За даними Reuters, зареєстрований на ім’я Вана Іченя криптрахунок отримав понад $90 млн із січня 2021 по листопад 2022 року. Як уточнює агентство з посиланням на TRM Labs, щонайменше $9,1 млн надійшли з гаманця, пов’язаного зі скамами типу «розділки свиней». DSI також передав до Національної комісії з протидії корупції Таїланду дві справи. Вони стосуються семи співробітників PEA, одного правоохоронця та 13 інвесторів або ймовірних співучасників.
У листопаді 2025 року влада Малайзії виявила крадіжку електроенергії на $1,1 млрд унаслідок нелегальної здобичі криптовалют. Державна енергокомпанія Tenaga Nasional Berhad виявила 13 827 об’єктів, що незаконно споживали електрику для майнінгу біткоїна та інших цифрових активів у період з 2020 по 2025 роки.
Нагадаємо, у жовтні 2025 року ЗМІ повідомили про втечу майже 700 людей із шахрайського комплексу KK Park у М’янмі після військового рейду.