Підсумки 2022: як DeFi-сегмент вистояв на тлі краху Terra та FTX

2022 рік ряснів потрясіннями для DeFi-сектору та криптоіндустрії загалом. Сміливі прогнози аналітиків-оптимістів не здійснилися, не допоміг ринку й флешмоб із «лазерними очима».

На всій індустрії вкрай болісно позначилися крах Terra і розвал бізнес-імперії Сема Бенкмана-Фріда (SBF). Ці події мали тривалі наслідки для сегменту децентралізованих фінансів.

ForkLog UA пропонує згадати важливі події у DeFi, які відбулися у 2022 році, а також розглянути ключові метрики розвитку сегмента.

  • Ціни багатьох utility-токенів децентралізованих застосунків за рік впали на 80-90%. TVL сектору обвалився до показника 2021 року.
  • Попри ведмежий ринок розробники працюють над перспективними проєктами, а венчурні інвестори проявляють чималу активність.
  • Почала з’являтися тенденція переміщення монет з централізованих бірж на некастодіальні платформи.

Згасаюча активність

Численні негативні події відбилися на загальному TVL сектора. Від початку року цей показник впав з ~$260 млрд до ~$38,6 млрд на момент написання (-~85,2%).

Дані: DeFi Llama станом на 30.12.2022.

Найвищий темп зниження спостерігався на початку травня на тлі неочікуваного колапсу багатомільярдної екосистеми Terra.

Згодом після краху алгоритмічного стейблкоїну UST та колись висококапіталізованої монети LUNA відомі компанії зіткнулися з серйозними проблемами. Зокрема, це стосується криптокредитора Celsius та хедж-фонду Three Arrows Capital. Останній був одним з найбільших покупців нативного токену екосистеми Terra.

Наступні кілька місяців ринок стагнував. Багатьом здавалося, що це – дно циклу і не за горами консолідація з відновленням та новим бичачим трендом. Однак на початку листопада виник черговий «чорний лебідь» — зазнала краху величезна бізнес-імперія Сема Бенкмана-Фріда.

Цього разу вартість біткоїну вже міцно закріпилася під психологічною відміткою у $20 000, потягнувши у прірву увесь ринок. TVL сегмента децентралізованих фінансів знову пішов у вільне плавання.

Індекс страху та жадібності незмінно вказував на надто песимістичні настрої серед інвесторів. Чимало компаній скорочували персонал, а майнери зіткнулися з гострими фінансовими проблемами, які нерідко призводили до виходу з бізнесу або поглинанням іншими учасниками ринку.

Навіть ті ходлери, які були відомі своєю непохитністю, у паніці фіксували збитки. Масовий відхід до «тихої гавані» знайшов відображення у сплеску ончейн-динаміки стейблкоїнів.

Ситуація болісно вплинула на відносно низьколіквідні DeFi-активи. Крах бізнес-імперії SBF вдарив і по екосистемі Solana, адже на рахунках Alameda Research зберігалися величезні суми криптовалюти SOL.

Ціна останньої просіла на 94%, на тлі нової хвилі кризи котирування токену втратили більше за будь-яку іншу монету з топ-20 за капіталізацією.

З іншого боку, обвал ринку у листопаді викликав сплеск торговельного обсягу на децентралізованих біржах (DEX). Вочевидь, велика кількість інвесторів почала приглядатися до некастодіальних платформ.

Динаміка обсягів торгів на популярних Ethereum-біржах. Дані: Dune Analytics.

Незмінним лідером серед Ethereum-бірж залишається Uniswap. Її частка в загальному обороті DEX незрівнянно вища за показники інших платформ.

Дані популярних Ethereum-платформ в загальному обороті DEX. Дані Dune Analytics станом на 30.12.2022.

Uniswap залучає чималі інвестиції попри ведмежий ринок. Команда проєкту приділяє увагу інтеграції нових протоколів і рішень другого рівня на кшталт zkSync, а також активно освоює сегмент NFT. Це сприяє ще більшому зміцненню позицій платформи.

Діаграма нижче демонструє відновлення кількості активних користувачів Uniswap після травневого шоку через крах Terra.

Динаміка кількості активних користувачів Uniswap. Дані: Dune Analytics.

Екосистема Ethereum залишається незмінним лідером у частці загального TVL.

Частка різних екосистем в загальному TVL сегменту децентралізованих фінансів. Дані: DeFi Llama.

У відносно успішному для індустрії 2021 році показник з Ethereum стабільно знижувався внаслідок популярності нових блокчейнів.

Однак у травні низхідний тренд перервався, флагман частково відвоював втрачені позиції. Протягом останніх місяців частка екосистеми в загальному TVL стабільно утримувалася на позначці у 58%.

Всупереч безперервному розвитку сегмента, показник DeFi Dominance увесь 2022 рік залишався нижче позначки 1,5%. Це може вказувати на значний потенціал росту децентралізованих фінансів, NFT та Web3 загалом.

Динаміка показника DeFi Dominance. Дані: The Block, CoinGecko.

Співвідношення обороту DEX до показника централізованих бірж з лютого до вересня демонструвало низхідний тренд. Часткове відновлення значень метрики у листопаді обумовлено міграцією деяких інвесторів до некастодіальних платформ на тлі колапсу FTX.

Динаміка співвідношення сукупного обороту DEX до показника централізованих бірж. Дані: The Block, CoinGecko.

Децентралізовані біржі продовжують домінувати у сукупному обороті TVL сектору DeFi – на проєкти цієї категорії припадає 27% від загального показника.

Серед DEX переважають платформи на базі AMM-механізму. Їхня частка в загальному обороті складає близько 80%. Також відносно популярні так звані гібридні моделі торговельних майданчиків. Частка некастодіальних бірж на базі книги ордерів невелика – близько 12%.

Частка різноманітних видів DEX в загальному торговельному обороті. Дані: The Block, CoinGecko.

Як і раніше, найбільша АММ-платформа Uniswap інколи випереджає американську біржу Coinbase за обсягом торгів.

Динаміка обсягу торгів Uniswap та Coinbase. Дані: The Block, CoinGecko.

Помітно суттєве зниження обсягу пропозиції «біткоїнів на Ethereum» — до травневого краху Terra показник неухильно зростав.

Динаміка ринкової пропозиції токенізованих біткоїнів. Дані: The Block.

У сегменті абсолютна домінація належить обгорнутому біткоїну (WBTC) – його частка перевищує 90%.

На тлі краху FTX і компанії Alameda Research обгорнутий токен WBTC, а також stETH від сервісу ліквідного стейкінгу Lido втратили паритет до біткоїну та Ethereum відповідно.

Денний графік WBTC/BTC біржі Binance. Дані: TradingView.

2022 рік також відзначився блокуванням найбільшого сервісу мікшування транзакцій – Tornado Cash.

У серпні 2022 року платформа потрапила під санкції США, а у Нідерландах арештували її співзасновника Олексія Перцева.

Внаслідок дій регулятора була заблокована вся власність, активи користувачів та початковий код, а резидентам країни заборонили використовувати сервіс.

Окрім криптовалюти, влада заблокувала репозиторії Tornado Cash та їх засновників у Github, RPC Infura та Alchemy Platform, а також деякі домени. Через це припинив працювати сайт міксера і пов’язані з ним сервіси. Понад 250 адрес на рівні фронтенду заблокувала і біржа Uniswap.

Як наслідок, різко впав залучений до сервісу обсяг коштів.

Динаміка обсягу залучених активів у Tornado Cash. Дані: The Block, Etherscan.

У 2022 році суттєво знизилася активність у межах лендингових сервісів. Наприклад, істотно впали обсяги непогашеного боргу у Compound та Aave.

Динаміка обсягу непогашеного боргу на платформі Compound. Дані: The Block, Compound Finance.

Негаразди 2022 року неабияк виснажили DeFi-сектор. Навіть платформа SushiSwap зіткнулась з дефіцитом, а колись вона конкурувала з Uniswap. Проблема загрожувала операційній діяльності компанії, тому голова проєкту Джаред Грей запропонував тимчасово спрямувати всі комісійні надходження до казни проєкту.

Злами та сками

У березні 2022 року стався найбільший в історії молодого сектору злам. Зловмисники використали експлойт і вивели з залученого у блокчейн-ігрі Axie Infinity сайдчейна Ronin криптоактиви на суму ~$625 млн.

Внаслідок цього мережа не працювала кілька місяців. Перезапуск сайдчейну відбувся наприкінці червня.

Обсяги вкрадених коштів з DeFi-протоколів за місяцями та на різних блокчейнах. Дані: The Block Research.

На початку жовтня хакери зламали міст BSC Token Hub екосистеми BNB Chain. Роботу мережі довелося зупинити на деякий час.

Зловмисники вкрали цифрові активи на суму понад $544 млн, однак встигли вивести лише $110 млн.

Третю сходинку «хіт-параду» посідає злам кросчейн-протоколу Wormhole на базі Solana у лютому. Зловмисники скористалися експлойтом та поцупили з пулу проєкту 120 000 WETH (понад $319 млн за курсом на момент злочину).

2 серпня 2022 року хакерської атаки зазнав інший кросчейн-протокол – Nomad. Збитки перевищили $190 млн.

Інцидент зробив вагомий внесок в загальні втрати Web3 внаслідок зламів та шахрайства у третьому кварталі – $482,7 млн, згідно з експертами баунті-платформи Immunefi.

Завершує п’ятірку лідерів антирейтингу злам Beanstalk Farms. Через дії хакеру Ethereum-протокол втратив $181 млн.

На платформі rekt оприлюднений перелік наймасштабніших зламів протягом останніх років. Окрім DeFi-проєктів, до нього увійшли централізовані платформи на кшталт FTX та Wintermute.

Рейтинг найбільших зламів від платформи. Дані: rekt.

Досить часто злами DeFi-проєктів відбуваються з використанням швидких позик (flash loans).

Обсяги активів, які отримали хакери в результаті атак з використанням швидких позик. Дані: The Block Research.

Від початку 2022 року до 1 грудня на ринку з’явилися 117 629 шахрайських токенів, які пов’язані зі схемами rug pull. Це близько 15 скам-проєктів кожну годину, згідно з підрахунками Solidus Labs.

Загальна кількість шахрайських токенів за роками. Дані: Solidus Labs.

Найпопулярніша мережа серед зловмисників – BNB Chain: приблизно 12% від загальної емісії токенів BEP-20 припадає на шахрайські проєкти. В Ethereum показник дорівнює 8%.

За вказаний період жертвами схеми rug pull стали майже 2 млн інвесторів. Це дорівнює загальній кількості постраждалих внаслідок чотирьох великих банкротств в індустрії – FTX, BlockFi, Celsius та Voyager (~2,3 млн людей).

Загальна кількість постраждалих внаслідок використання шахрайських токенів та великих банкрутств криптокомпаній.  Дані: Solidus Labs.

Кумулятивний обсяг коштів, отриманих хакерами внаслідок атак на DeFi-протоколи, наближається до $3 млрд.

Загальна сума коштів, отриманих внаслідок зламу Web3-платформ (накопичений підсумок). Дані: The Block Research.

Сума здається величезною і спонукає замислитися про подальші перспективи сектору. Виникає низка запитань:

  • чи розробляються рішення, які зроблять платформи більш безпечними?
  • коли нарешті Web3 буде більш дружнім до користувача?
  • чи є майбутнє у NFT, метавсесвіту та рішень другого рівня?

Перспективи сектору

Дійсно, на тлі ведмежого ринку DeFi-токени втратили більшу частину своєї вартості. Однак це не означає, що проєкти згорнули роботу, а наплив венчурних інвестицій себе вичерпав.

Топ-10 монет DeFi-проєктів за ринковою капіталізацією. Дані: Messari (станом на 30.12.2022).

Розробники працюють попри цінову динаміку.

Динаміка кількості розгорнутих смартконтрактів на тлі вартості Ethereum. Дані: звіт Alchemy.

Попри колосальні збитки підрозділу Meta і масові скорочення, корпорація зберігає свою прихильність до розвитку метавсесвіту і розглядає його як майбутнє людства.

Над інтеграцією та випуском власних NFT працюють Porsche, Starbucks і навіть розробники легендарного програвача медіафайлів Winamp.

Спортивний бренд Nike анонсував створення Web3-платформи .Swoosh. З її допомогою компанія планує рекламувати віртуальне взуття.

Власний метавсесвіт представила навіть Міжнародна організація кримінальної поліції (Інтерпол).

Світ Web3 дуже різноманітний. Для того, щоб усі його напрямки стрімко розвивалися, необхідні рішення масштабування другого рівня (L2-рішення). Від розвитку останніх залежить масове прийняття інтернету нового покоління.

Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін переконаний, що в майбутньому друга за капіталізацією криптовалюта багато в чому спиратиметься на ZK-Rollups.

«Вам не потрібно чекати сім днів для переказу активів. Я очікую, що через років десять усі Rollups в основному базуватимуться на криптографічних доказах», — заявив він.

На початку листопада Бутерін опублікував оновлену дорожню карту з розвитку Ethereum. Згідно з документом, команда проєкту має намір вирішити «проблеми MEV» та повністю інтегрувати zk-SNARKs, не використовуючи шардинг. Останній, за словами Еріка Волла з Arcane Assets, є найменш ефективним рішенням.

«L2-масштабування, безумовно, є однією з найбільших змін. Воно здатне різко прискорити масове прийняття DeFi завдяки зниженню вартості та прискоренню транзакцій», — пояснив розробник і засновник порталу Finematics під ніком Jakub.

У 2022 році команда Ethereum активувала наймасштабніше оновлення в історії мережі — The Merge, завдяки якому блокчейн успішно перейшов на алгоритм консенсусу Proof-of-Stake. Окрім того, енергоспоживання Ethereum знизилося на 90% внаслідок усунення майнерів.

Завдяки цьому апгрейду і реалізованому раніше EIP-1559, інфляція в мережі другої за капіталізацією криптовалюти суттєво знизилась. У жовтні кількість спалених монет взагалі перевищила обсяги нової емісії.

Набирає обертів новий стандарт токенів – EIP-4626, він розроблений для покращення взаємодії dapps та розширення можливостей для прибуткового фермерства (yield farming).

Спільнота також покладає надії на пропозицію EIP-4488. Вона покликана зробити Rollups більш доступними шляхом зниження вартості передачі одного байту даних calldata у блокчейні Ethereum на ~80% — з 16 до 3 одиниць газу.

Розвитку сегмента DeFi та криптоіндустрії чимало сприяють венчурні інвестиції. Їх обсяг у першому півріччі перевищив $30 млрд.

Понад третини всіх коштів у 1199 інвестраундах залучив сектор централізованих фінансів (CeFi) — $10,2 млрд.

Решта суми залишилась на користь:

  • інфраструктурних компаній ($9,7 млрд);
  • NFT-проєктів ($6,7 млрд);
  • Web3-розробників та DeFi-протоколів (по ~$1,8 млрд).

Крах FTX, безумовно, зменшив, але не перекрив повністю потік інвестицій у перспективні проєкти. Наприклад, протягом останніх місяців:

Найімовірніше, вищезгадані проєкти відібрані після жорстких процедур дью-ділідженс. Залучені у нових раундах кошти з високою вірогідністю ефективно використовуватимуться для створення потрібних ринку якісних продуктів.

Висновки

Поки що відносно невеликий сегмент децентралізованих фінансів суттєво залежить від загального стану ринку. Ціни та показники TVL болісно реагують на гучні події на кшталт банкрутств, зламів та скамів.

Однак сектор DeFi продовжує розвиватися, незважаючи на негаразди і потрясіння ведмежої фази. Розробники створюють нові платформи, а інвестори вкладають кошти у стартапи, хоч і з більшою обережністю.

Якщо проводити аналогію з крахом доткомів або з завершенням епохи ICO, можна припустити, що у довготривалій перспективі виживуть лише найякісніші проєкти. Наприклад, це вдалося Amazon та Uniswap відповідно.

DeFi-сектор дуже молодий та перспективний, а це означає – попереду багато цікавого: нові продукти, сками та злами, банкрутства і поглинання, злети та падіння.

Читайте біткоїн-новини ForkLog UA у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK