Що таке Web3?

ForkLog UA розібрав найпопулярніші питання щодо Web3.

  • Web3 (Web 3.0) — термін, що позначає нове покоління інтернету. Він охоплює як інфраструктурні елементи, так і додатки.
  • Точного визначення Web3 немає. Концепція Web 3.0 з’явилася ще в 90-ті роки і містила в собі такі поняття, як семантична павутина. Останніми роками Web3 пов’язано з принципом децентралізації.
  • Сучасні Web3-додатки мають такі атрибути як ДАО, криптовалюти, блокчейн і децентралізовані системи зберігання даних, суверенна ідентичність (SSI), «інтернет речей», метавсесвіти, NFT та інші явища й технології.

Що таке Web 1.0 і Web 2.0?

Web 1.0 — це перша версія «Всесвітньої мережі» (World Wide Web), яка почала набувати популярності на початку 90-х після впровадження протоколу комунікації та HTTP. Сайти цієї версії являли собою статичні сторінки з текстом, посиланнями та зображеннями. За словами Тіма Бернерса-Лі, якого називають автором Мережі, сайти Web 1.0 були доступні «тільки для читання». Взаємодія з сайтами обмежувалася найпростішими формами комунікації, такими як форуми.

Web 2.0 — друге покоління інтернету, яке почало поширення на початку 2000-х. Основу Web 2.0 складають інтерактивні платформи та сервіси, підключені до Всесвітньої мережі. Відмінність від першого покоління в тому, що сайти стали веб-додатками, які можуть самостійно використовувати користувачі. Пізніше до цього додалися соціальні мережі та система хмарних сервісів. Відомі представники Web 2.0 — Amazon, Facebook і Twitter.

Чим Web3 відрізняється від попередніх версій інтернету?

У Web 1.0 дані були представлені користувачам статично – веб-сайти несли виключно інформаційний характер. У Web 2.0 користувачі активно взаємодіють з інтернет-ресурсами, створюють власний контент і спілкуються один з одним. 

Уперше концепція Web 3.0 з’явилася ще в 90-ті роки. Бернерс-Лі назвав її семантичною павутиною. Архітектура нового покоління мала містити в собі кілька основних компонентів. Серед основних ідей Web 3.0 було переведення всього мережевого контенту, написаного людською мовою, у машинозчитувану форму, що дало б змогу алгоритмам і програмам розпізнавати значення повідомлень і будувати зв’язки на їхній основі.

Надалі сприйняття концепції змінилося. У 2014 році співзасновник Ethereum Гевін Вуд опублікував статтю, в якій описав Web 3.0 з нового боку — як більш децентралізовану версію мережі, побудовану з використанням блокчейна. Його пропозиції стосувалися насамперед змін у системі зберігання даних і підвищення рівня анонімності користувачів.

У 2021 році термін Web 3.0 знову згадали — на тлі зростання популярності децентралізованих застосунків і NFT. Під час бурхливих інтернет-дискусій популярності набуло також слово «Web3».

Що зрештою таке Web3?

Криптоспільнота досі шукає визначення для Web 3.0. Але його принциповою відмінністю від Web 2.0 є підвищення децентралізації на всіх рівнях, зокрема в зберіганні даних і використанні додатків. Додатками епохи Web3 часто називають ті, які мають один або кілька атрибутів зі списку нижче:

  • в окремі функції продукту інтегровано блокчейн і смарт-контракти;
  • вихідний код програми опублікований, є можливість участі для сторонніх розробників;
  • сервіс використовує технології віртуальної (VR) або доповненої (AR) реальності;
  • інструменти для оплати операцій за допомогою криптовалют, вбудовані у фронтенд;
  • використання невзаємозамінних токенів (NFT);
  • у системі зберігання даних використовується протокол IPFS;
  • в управлінні проєктом бере участь децентралізована автономна організація (ДАО).

Також Web3 передбачає активне використання штучного інтелекту (ШІ). Це дає широкі можливості для персоналізації користувацького досвіду. Подібний принцип лежить в основі бізнес-моделей багатьох великих веб-платформ, наприклад YouTube, Netflix або Amazon. Хоча з точки зору організації вони залишаються централізованими.

Web3 також тісно пов’язаний із поняттям метавсесвіту.

Ще одне ключове явище Web3 — суверенна ідентичність.

Як працюють Web3-додатки?

При розробці додатків «нового покоління» дотримуються децентралізації організації даних, включно з їхнім зберіганням. Принаймні частина даних мережевого застосунку зберігається в блокчейні, тобто децентралізована.

Розвитком продукту займається не тільки й не стільки власник, скільки розподілена спільнота. Вона керує проєктом через ДАО (децентралізовану автономну організацію).

Своєю чергою, децентралізація є запорукою того, що криптовалютам і смарт-контрактам вдалося реалізувати в економіці: усунути необхідність у довірі, а отже — в посередниках і централізованих структурах.

Таким чином, ідеальний стан Web3 — свобода від цензури та обмежень, а також ефективна бізнес-модель без використання ієрархічних структур і традиційних фінансових інструментів.

Які блокчейн-проєкти працюють у сфері Web3?

У криптоіндустрії є безліч проєктів, які позиціюють себе як частину руху Web3. Назвемо кілька найбільших прикладів:

Filecoin (FIL) — глобальний «маркетплейс» для децентралізованого зберігання даних. Є альтернативою централізованим хмарним сховищам: об’єднує мережу комп’ютерів, користувачі яких можуть «здавати в оренду» вільне місце на диску. Конкурентами Filecoin є Storj (STORJ) і Siacoin (SC).

У напрямку передачі даних та «інтернету речей» (IoT) теж є успішні приклади. Один із них Helium — децентралізована мережа спеціальних модемів, які надають послугу швидкого і стійкого з’єднання для IoT-пристроїв, насамперед «розумних» датчиків і лічильників.

Ще один приклад — IOTA, яка побудована на різновиді розподіленого реєстру без використання блоків і майнінгу. Замість цього кожна наступна транзакція підтверджує дві попередні. IOTA теж призначена для «розумних» пристроїв, які можуть проводити мікротранзакції в цій мережі практично безплатно.

Існують проєкти, що пропонують нову систему організації та пошуку контенту в Мережі. Наприклад, The Graph (GRT) — децентралізований і відкритий протокол індексування для запитів даних із блокчейнів, що виступає аналогом інтернет-пошуковика. Інформацію з окремої мережі The Graph групує в так званий підграф, доступ до якого здійснюється через API. Додатки можуть отримувати з підграфів будь-які дані шляхом SQL-запитів.

Polkadot від самого початку позиціював себе як платформа для Web3 і, зокрема децентралізованих додатків. Для розробників існує набір інструментів Polkadot Substrate, який дає змогу створювати окремі блокчейни (т. зв. «парачейни»), пов’язані між собою в рамках екосистеми Polkadot.

Очевидний претендент на звання головного блокчейну для Web 3.0 — Ethereum, що вже став головною платформою для децентралізованих додатків. Крім безлічі DeFi- і NFT-проєктів можна виділити сервіс Ethereum Name Service, що дозволяє генерувати доменні імена, прив’язані до адреси в мережі.

До блокчейнів для Web3 можна зарахувати й інші платформи для децентралізованих застосунків, зокрема Solana, Avalanche, Polygon тощо.

Навіщо у Web3 потрібні криптовалюти?

Багато інтернет-проєктів нового покоління можуть мати власний криптоактив, що має певні функції або дає переваги під час використання застосунку.

Одна з поширених функцій токена проєкту — управління. Власники токена беруть участь в управлінні додатком через ДАО — орган децентралізованого управління, що працює за допомогою смарт-контрактів.

Сума токенів у володінні визначає «вагу» голосу під час голосувань. Члени ДАО самі формулюють і обговорюють нові пропозиції, а також голосують за них. Голосування ДАО можуть стосуватися найрізноманітніших питань — починаючи від виділення коштів на якийсь проєкт і закінчуючи зміною якогось параметра застосунку.

Таким чином, ДАО відповідає за розвиток проєкту і його токеноміку.

Великі інтернет-компанії теж розвивають Web 3.0?

Концепція Web 3 привертає увагу не тільки криптопроєктів і стартапів, а й традиційних гравців Web 2.0 — великих технологічних компаній.

У травні 2022 року Google Cloud оголосила про початок розробки інструментів для блокчейн-розробників. Ексголова і глава Google Ерік Шмідт назвав ідею Web3 цікавою і виділив дві зміни, які привнесе нове покоління інтернету — володіння контентом користувачами та виплата їм компенсацій за активність. А співзасновник Ethereum Джозеф Любін наголосив на можливостях щодо децентралізації, які надає «нова версія» інтернету.

Елементи Web3 у свої продукти планує впровадити YouTube. Підтримку децентралізованих додатків на нативному рівні розвиває команда браузера Opera.

За даними Grayscale, зростання річного доходу сектору метавсесвітів Web 3.0 сягне $1 трлн. Великі компанії, як-от Uniswap Labs, Pantera Capital і Dragonfly Capital, створили венчурні підрозділи, що зосереджуватимуться на розробках застосунків Web 3.0.

Згідно з дослідженням Electric Capital, за 2021 рік кількість розробників у галузі технологій Web3 збільшилася на 75%.

За що критикують Web 3.0?

Розмитість визначення та вкрай часте вживання цього слова роблять ідею Web3 популярним об’єктом критики.

Наприклад, бізнесмен Ілон Маск в одному з інтерв’ю наприкінці 2021 року заявив, що Web 3.0 — це «більше засіб для просування, а не щось реальне».

Хто-небудь бачив Web3? Не можу його знайти.

Засновник Twitter Джек Дорсі розкритикував концепцію за те, що у сфері Web3 занадто сильний вплив венчурних інвесторів, тому вона ніколи не буде децентралізованою.

Пізніше компанія Дорсі представила власний проєкт у сфері «нового інтернету» — платформу Web5. Вона дає змогу розробникам впроваджувати в додатки децентралізовану систему зберігання даних і цифрової ідентичності користувача.

Криптограф і засновник месенджера Signal Моксі Марлінспайк звернув увагу на те, що додатки, які претендують на звання децентралізованих, у своїй роботі покладаються на децентралізовані сервіси, зокрема сервери та API.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK