Що таке стейкінг та як на ньому заробити?
У квітні в мережі Ethereum має відбутися оновлення Shanghai, яке, серед іншого, дозволить виводити кошти зі стейкінгу.
ForkLog UA розповідає, що взагалі являє собою стейкінг криптовалют, як можна на ньому заробити та чому регулятори висувають претензії біржам щодо подібних послуг.
- Стейкінг (з англ. stake — «частка») — це спосіб отримання пасивного доходу від криптовалют, що працюють на алгоритмі консенсусу Proof-of-Stake (PoS) та його різновидах.
- Його суть полягає у блокуванні певної кількості монет у гаманці для отримання права безпосередньо або через посередників брати участь у підтримці працездатності блокчейну певного активу та отримувати за це винагороду. Стейкінг виконує схожу роль в PoS-блокчейнах, як і майнінг в мережі біткоїну.
- Цей спосіб є вигідною альтернативою простому утриманню цифрових валют у гаманці, тобто аналогом банківського вкладу в криптоіндустрії. Прибутковість стейкінгу відрізняється залежно від блокчейну, її значення може досягати десятків відсотків річних та вище.
Що таке алгоритм Proof-of-Stake (PoS) і як він пов’язаний із стейкінгом?
Proof-of-Stake (з англ. «Доказ частки володіння») — це механізм консенсусу, за якого право на генерацію нових блоків, перевірку транзакцій та включення їх до блокчейну за певним алгоритмом “розігрується” між обчислювальними вузлами (нодами) з урахуванням того, якою сумою монет цього блокчейну вони володіють.
Так чи інакше, стейкінг — це отримання тієї самої нагороди за виробництво нових блоків та верифікацію даних за допомогою своєї частки (нативних монет).
Вперше алгоритм Proof-of-Stake був реалізований у 2012 році у криптовалюті PPCoin. Згодом він став популярним механізмом досягнення консенсусу в блокчейн-проєктах.
Однією з найпопулярніших модифікацій PoS є Delegated-proof-of-stake (DPoS). Цей алгоритм був створений у 2013 році Денієлом Ларімером для блокчейн-платформи BitShares, зараз він також використовується у багатьох мережах.
Головна перевага DPoS у тому, що власнику монет не обов’язково розгортати свою ноду для участі у стейкінгу — він може делегувати їх валідаторам, які керують високопродуктивними вузлами та забезпечують їхню безперебійну роботу.
На принципі делегування було розроблено безліч аналогічних механізмів. Ось лише деякі з них:
- Leased Proof-of-Stake (LPoS) — орендований доказ частки володіння;
- Nominated Proof-of-Stake (NPoS) — передбачає номінаторів, які вносять застави за валідаторів та відповідають за їхню сумлінність. Використовується у блокчейні Polkadot;
- Proof-of-Staked-Authority (PoA) — гібридний алгоритм, що поєднує PoS та репутацію валідаторів (Proof-of-Authority). На PoSA працює BNB Chain.
Як працює стейкінг у Proof-of-Stake?
У криптовалютах, що працюють на «класичному» PoS, кожен офіційний гаманець виконує функцію повної ноди, тобто перевіряє і підтверджує транзакції та випускає нові блоки.
Технічні вимоги відрізняються: в якійсь мережі для розгортання та керування нодою достатньо домашнього комп’ютера, а в якійсь – потрібно професійне серверне обладнання. Таким чином забезпечується децентралізація та безпека блокчейну без величезних енерговитрат, властивих криптовалютам, що працюють на механізмі консенсусу Proof-of-Work.
Умови участі також можуть відрізнятися. Загальний механізм полягає в тому, що потрібно купити нативну монету, в стейкінгу якої ви хочете брати участь, і відправити її до смартконтракту самостійно (наприклад, через гаманець) або передати валідатору.
Залежно від швидкості випуску монет прибутковість може сягати десятків відсотків. У той же час стейкінг є способом випуску криптовалют, тому занадто висока ставка нагороди може призвести до інфляції монети, що негативно позначиться на прибутку.
У різних блокчейнів кількість валідаторів може значно відрізнятися: у BNB Chain їх лише 50 (29 “активних”), а у Solana — понад 1600 на момент написання.
Як приклад наведемо послідовність дій при стейкінгу Cardano (ADA):
- встановити на комп’ютер десктопний гаманець Daedalus або браузерний гаманець Yoroi;
- дочекатися синхронізації гаманця з блокчейном Cardano;
- створити нову адресу для гаманця;
- перевести на нього щонайменше 10 ADA;
- у розділі Delegation Center вибрати відповідного валідатора та кнопкою Delegate проголосувати за нього, відправивши свої монети;
- нагорода від стейкінгу буде приходити в гаманець після завершення кожної п’ятиденної епохи.
Така процедура діє і для інших популярних PoS-мереж. Щоб взяти участь у стейкінгу Solana (SOL), потрібно в гаманці Phantom вибрати відповідного валідатора зі списку та делегувати йому свої монети. Нагороди розподіляються наприкінці кожної епохи, що триває близько двох діб.
Оскільки загальна сума нагороди за стейкінг у кожну епоху є незмінною, його прибутковість залежить від того, яку частку випущених монет заблоковано в гаманцях валідаторів. Для популярних блокчейн-платформ це значення становить 50-90% загального обігу.
Хто такі стейкінг-провайдери?
Стейкінг — популярна стратегія для вкладень у цифрові активи. Однак налаштування ноди або стейку в окремому криптопроєкті може займати досить багато часу.
Тому на ринку криптовалют стали поширеними спеціальні платформи, що надають послуги для стейкінгу за принципом «все в одному». Це застосунки, де користувачі можуть просто відправити свої кошти в різні пули через гаманець провайдера.
Стейкінг-провайдери також дозволяють аналізувати поточну дохідність у вибраній мережі та показують інші необхідні дані. Платформи для стейкінгу максимально спрощують процедуру для користувачів, стягуючи невелику комісію від отриманої винагороди.
Послуги стейкінгу пропонують як спеціалізовані сервіси (Midas Investments, Everstake, Stake.fish та інші), так і централізовані криптобіржі (Coinbase, KuCoin та інші). Також стейкінг криптовалют можливий через мультивалютні криптогаманці, такі як Trust Wallet.
Актуальний рейтинг сервісів для стейкінгу доступний на сайті Staking Rewards.
Як працює стейкінг у Ethereum?
У грудні 2020 року в межах масштабного оновлення в Ethereum, що передбачав перехід блокчейну на алгоритм PoS, з’явилася офіційна тестова мережа Beacon Chain. Внаслідок цього користувачі отримали можливість заводити монети до стейкінгу.
15 вересня 2022 року в основній мережі активували апгрейд The Merge, який знаменував перехід блокчейну на PoS.
Для того, щоб “застейкати” монети, потрібно надіслати ефір до спеціального смартконтракту. Ті, хто має принаймні 32 ETH, можуть стати валідаторами.
Ряд стейкінг-провайдерів дозволяють взяти участь у стейкінгу Ethereum і дрібним інвесторам, які не мають необхідної кількості монет для запуску ноди.
Наприклад, сервіс Lido Finance дозволяє блокувати будь-яку кількість монет і отримувати не тільки нагороди від стейкінгу, але й токени ліквідності stETH. Протокол делегує зібрані кошти великим валідаторам і щодня розподіляє прибуток від стейкінгу між власниками цих токенів.
Які ризики стейкінгу криптовалют?
Стейкінг є вигідною і відносно безпечною альтернативою простому зберіганню криптовалют у гаманці, обіцяючи дохідність, яка може бути суттєвою. Однак існує кілька ризиків, які можуть значно знизити очікувану прибутковість і навіть призвести до збитків:
- оскільки учасники стейкінгу одержують дохід у монетах певної криптовалюти, коливання її обмінного курсу впливають на вартість вкладених коштів та на реальну дохідність стейкінгу;
- висока прибутковість, яку пропонують деякі PoS-криптовалюти (десятки і сотні відсотків річних) досягається за рахунок високої швидкості випуску монет. Це часто призводить до стрімкого падіння ринкової ціни та швидкого знецінення вкладень у цю криптовалюту;
- вимоги до стейкерів можуть включати блокування монет терміном від кількох днів до кількох місяців. У цей період власник не може відкликати та продати свої монети;
- стейкінг криптовалют з використанням провайдерів несе всі ризики, пов’язані з довірою сторонній організації, яка може зазнати атаки хакерів або присвоїти активи, зібрані у стейкерів.
Регулятори vs стейкінг
Майже одразу після переходу Ethereum на PoS голова Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) Гері Генслер заявив, що криптовалюти на базі алгоритму консенсусу Proof-of-Stake можуть розглядатися як цінні папери. У березні він повторив цю тезу.
Головні претензії SEC щодо стейкінгу базуються на тому, що його учасники «очікують на прибуток, заснований на зусиллях інших».
Від слів Комісія перейшла до дій. Під тиском регулятора біржа Kraken зупинила стейкінгові операції для клієнтів із США.
Голова Coinbase Браян Армстронг заявив, що до нього дійшли чутки про можливу заборону SEC стейкінгу криптовалют для роздрібних інвесторів. Згодом біржа зіткнулася з розслідуванням Комісії щодо її діяльності, зокрема й надання стейкінгових послуг.
Команда платформи спрямувала у SEC заяву, де зазначалося, що подібні послуги не вважаються пропозицією цінних паперів.
Комісарка SEC Хестер Пірс не підтримала рішення власного відомства щодо Kraken.
«Замість того, щоб розібратися у програмах стейкінгу та виробити вказівки, ми знову вирішили говорити через примусові дії”, — наголосила вона.
Армстронг погодився з зауваженнями Пірс. Він зазначив, що вимоги SEC є «лицемірними», оскільки Комісія не розробила чіткого шляху до реєстрації подібних послуг.
До критики регулятора приєдналися член Палати представників США Том Еммер, CEO Blockchain Association Крістін Сміт, партнер венчурної компанії Cinneamhain Ventures Адам Кокран та інші.