Генеральний менеджер Binance в Україні — про співпрацю з регуляторами, криптокартку та роль біржі в колапсі FTX
Вже довгий час біржа Binance є одним з найбільших гравців криптовалютної індустрії, а у 2022 році компанія стала не тільки майже беззаперечним лідером серед бірж, але й головним ньюсмейкером.
Binance активно отримувала ліцензії у різних країнах та посилювала співпрацю з регуляторами та правоохоронцями, інвестувала у безліч блокчейн-проєктів і навіть брала участь у придбанні Twitter Ілоном Маском. Водночас ЗМІ неодноразово повідомляли про розслідування влади різних країн щодо Binance, а багато хто називає її причетною до краху FTX.
В Україні компанія також була активною — з початку війни вона виділила мільйони доларів на благодійні ініціативи, разом із Мінцифрою запустила IT Generation та поглибила координацію з владою щодо розробки регулювання віртуальних активів. Втім, Binance зіткнулася з шквалом критики через продовження роботи в РФ та повідомлення про опрацювання пов’язаних з Іраном транзакцій.
ForkLog UA дізнався у генерального менеджера Binance в Україні Кирила Хом’якова про співпрацю біржі з українськими регуляторами, її роль у колапсі FTX, ситуацію з аудитами резервів та скільки ще триватиме криптозима.
Кирило, понад півтора роки ви були головою Державного агентства інфраструктурних проєктів України. Також працювали у фінансовому та фінтех-секторі. Як ви опинилися в криптовалютній галузі?
Мій управлінський досвід можна розділити на три основних напрямки — банківська сфера, фінтех і державна сфера. Вірогідно, що така комбінація і стала визначальною для керівництва Binance для того, щоб визначитися з кандидатом на посаду генерального менеджера в Україні.
Binance — одна з найбільших та найшвидших за зростанням компаній. Сфера [криптовалют] мені особисто цікава як інноваційна. А працювати на лідера будь-якої галузі — це круто.
Багато хто порівнює криптобіржі з банками та фінтех-компаніями. Ви встигли попрацювати за всіма трьома напрямками. На вашу думку, наскільки сильно відрізняється криптовалютний бізнес від більш традиційних компаній?
Є тут і схожості, і відмінності. Традиційні фінансові інститути більш консервативні, набагато повільніші, дуже багато часу і уваги приділяють процесам. Якщо казати про фінтех, тут завжди фокус на технологію і ефективність використання цієї технології.
А криптобіржі — це завжди стартап. Ми приймаємо рішення дуже швидко і розвиваємося теж дуже швидко, але якоїсь великої стандартизованої фіксованої структури у нас ще немає. Все достатньо динамічно змінюється.
Незважаючи на те, що у Binance вже більше 7000 співробітників, нам ще не так багато років — тільки п’ять. Але те, що ми пропонуємо клієнтам, — це вже називається екосистемою.
Представники влади багатьох країн все частіше говорять, що криптовалютні компанії мають регулюватися так само (а то й жорсткіше), як традиційні організації. Чи підтримуєте ви таку позицію та чи взаємодіє Binance з регуляторами в розробці норм та правил для індустрії?
Ми співпрацюємо [з регуляторами] і в Україні, й в інших юрисдикціях. У Binance є близько 50 ліцензій, не враховуючи компанію в США — Binance US, яка має понад 40 ліцензій.
Звичайно, у нас є мотивація допомагати імплементувати регулювання [криптоіндустрії]. Тому що у юрисдикціях, де є крипторегуляція, набагато більше розвивається весь ринок — більше користувачів, компаній тощо. Наша мета — в кожній країні допомагати регуляторам якнайшвидше прийняти правильні з точки зору користувачів норми для того, щоб індустрія могла офіційно розвиватися.
Як саме Binance взаємодіє з українськими регуляторами?
У нас є меморандум з Мінцифрою. Ми також комунікуємо з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). У обох цих органів є великі робочі групи, включаючи й Binance й інших представників індустрії, де регулятори консультуються з бізнесом щодо всіх норм майбутньої регуляції. І йдуть досить спекотні дискусії.
Багато питань виникає щодо корпоративної структури Binance. Через який підрозділ компанія працює в Україні? Чи є якісь ліцензії на діяльність?
На ринках, де юридично неможливо отримати ліцензію, сервіси користувачам надаються через Binance.com, через глобальну компанію (де саме зареєстрована компанія, через яку оперує Binance.com, представники біржі не розкривають роками. — ForkLog UA).
Як тільки запрацює регулювання, всі біржі — й українські, й міжнародні — повинні будуть мати локальну юрособу і отримувати ліцензію на операції в Україні.
Сьогодні жодної ліцензії поки не видано в Україні, просто тому що не весь пакет регулятивних нормативних актів ще прийнятий для цього.
Як тільки з’явиться регулювання, ми будемо подавати заявку на отримання ліцензії від локальної юридичної особи.
Через це потенційну інтеграцію технології Binance Pay до “Дії” відклали?
Влада хоче, щоб імплементацією подібного сервісу займалася компанія, яка отримає ліцензію в Україні. І мені здається, що це має сенс.
Можливість подібної ініціативи розкритикували деякі представники українського ком’юніті. Зокрема, через продовження роботи Binance в РФ.
Якщо казати про Росію, ми були першою і довгий час єдиною компанією, яка імплементувала п’ятий пакет санкцій ЄС (передбачав можливість зберігання громадянами РФ криптоактивів на суму до 10 000 євро на гаманцях чи рахунках, які обслуговують компанії Євросоюзу. — ForkLog UA). Наразі розглядаємо восьмий пакет санкцій. Наші європейські юрособи не надають жодних сервісів будь-яким росіянам або російським компаніям.
Крім того, наші команди розслідувань та комплаєнсу співпрацюють з українськими правоохоронцями щодо порушень, фінансування тероризму, відмивання коштів тощо.
Як саме Binance працює з тимчасово окупованими територіями і визначає їх? Наприклад, Херсон, який був декілька місяців під окупацією.
Це не є питанням локальних команд. Українська команда не залучена до цього процесу. У нас більше ніж 500 людей — це комплаєнс-команда і наша санкційна команда. Саме вони в режимі онлайн переглядають і застосовують санкції, геозонування тощо. Якщо казати про Україну, ми блокуємо IP-адреси і застосовуємо геозонування до тимчасово окупованих територій.
Ви сказали, що у юрисдикціях, де немає спеціального регулювання індустрії, Binance надає послуги через глобальну компанію. Тобто, в Україні та Росії працює одна компанія? Тому що в РФ теж немає якогось окремого представництва.
Так, в Росії ми не маємо ні юридичних осіб, ні офісів. Ще раз — в тих країнах, де немає можливості отримати локальну ліцензію, надаються сервіси за допомогою Binance.com — за допомогою глобальної компанії.
Тобто, якщо Binance в РФ почне працювати підсанкційними в Україні сервісами (наприклад, гаманцем Qiwi), то це означає, що це робить та сама компанія, яка працює в Україні?
Не готовий коментувати ситуацію, яка відбувається в Росії, тому що ми є абсолютно різними регіонами. В Україні отримувати ліцензію буде українська компанія.
Наскільки синхронізуються політики роботи в різних регіонах за умови, що компанія одна?
Абсолютно синхронізуються всі політики, вони є єдиними для всього світу. Відповідно, нашим завданням не є придумувати санкції, але ним є їх виконувати. І ми це робимо на 100%.
Нещодавно Національне агентство України з розшуку та менеджменту активів (АРМА) заявило, що налагодило співробітництво з біржами для обміну інформацією. Представники відомства сказали ForkLog UA, що серед цих платформ є і Binance. Як часто поступають запити від правоохоронців щодо користувачів в межах кримінальних проваджень?
За це відповідає глобальна команда з розслідувань.
Підхід до співпраці з українськими правоохоронцями, як і у разі з будь-якою іншою юрисдикцією, однаковий. Вони, звичайно, можуть і роблять такі запити щодо окремих клієнтів, якщо вони підкріплені відповідними юридичними повноваженнями. Вони мають все необхідне для того, щоб юридично мати право запитувати таку інформацію у криптобіржі. В такому випадку наш відділ з розслідувань співпрацює з правоохоронними органами.
Binance залишає за собою право відхиляти такі запити, якщо вони не підкріплені необхідними юридичними документами.
Зараз [у співпраці з правоохоронцями] фокус на інше — на протидію фінансування тероризму, відмиванню коштів.
Ми не надаємо жодним правоохоронцям массово або безпідставно ніяких даних про клієнтів. Якщо правоохоронні органи хочуть запитати у нас інформацію, пакет документів має бути такий самий, якби вони питали це у банку.
Впродовж нашої бесіди ви декілька разів казали, що ті чи інші кейси не є сферою повноважень локальної української команди. Чим вона займається?
Ми займаємося маркетингом, сервісом і розвитком бізнесу.
Щодо розвитку бізнесу. Раніше ви казали, що в планах Binance — представити криптовалютну картку для України до кінця 2022 року. На якій стадії проєкт зараз?
На жаль, ситуація яка склалася з обстрілами і постійними блекаутами, негативно впливає на всі проєкти. Тому ми не встигнемо зробити картку в 2022 році, але у нас є плани та сподівання зробити це на початку 2023 року.
Чи можете ви оцінити базу користувачів з України? Чи стало більше клієнтів з початку війни?
Можу сказати, що суттєво зросла кількість [українських] клієнтів з початку року. Ми не розголошуємо число користувачів (будь-які інші цифри, наприклад, середній обсяг транзакцій клієнтів з України, у Binance також не надають. — ForkLog UA).
Звичайно, Україна — це унікальний кейс з точки зору того, який поштовх війна дала для криптовалют. Вони стали способом швидкого переказу грошей на благодійні ініціативи, на підтримку своїх сімей, збереження своїх заощадженнь від інфляції та знецінення і також можливістю переміщення капіталу. На жаль, така жахлива ситуація позитивно вплинула на користування криптовалютами в Україні.
З початку повномасштабного вторгнення Binance виділила $10 млн для допомоги українцям через Binance Charity. Остання запустила та підтримала декілька благодійних ініціатив. Одна з них — освітній проєкт IT Generation, запущений разом з Мінцифрою. Розкажіть про нього.
Це соціальний проєкт, ми на ньому не заробляємо — для нас це питання розвитку інфраструктури. І ми будемо його продовжувати. В межах проєкту біля 2000 студентів мають можливість отримати нові професії — це ті люди, які втратили свої домівки і повинні були приїхати, втратили свою роботу.
Зараз ми обговорюємо можливість продовжити ІT Generation і дати можливість більшій кількості людей отримати освіту.
Декілька шкіл зацікавилися інтеграцією криптоплатежів (через Binance Pay — ForkLog UA), але це наразі в процесі.
Ми продовжуватимемо розвивати і освітній напрямок, і благодійний напрямок. Зараз ми розглядаємо декілька проєктів щодо наступних благодійних ініціатив та розвитку освітніх програм — вони на стадії підготовки.
Останні будуть спрямовані на підвищення знань людей у сфері криптовалют та блокчейну, щоб вони професійніше підходили до цієї індустрії та криптоінвестицій.
Звісно, ми не можемо оминути події, які зараз відбуваються в індустрії на глобальному рівні. Багато хто каже про значну роль Binance у краху FTX. Як би ви самі оцінили цю роль?
Жоден здоровий бізнес не може бути знищений твітом. Ця біржа [FTX] сама знищила себе, адже вона вкрала мільйони клієнтських грошей. Якщо б не фінансові махінації, жоден твіт не міг би вплинути [на компанію].
Звичайно, коли такий великий гравець падає, це дуже негативно впливає на весь ринок. Окрім каскаду банкрутств, які FTX за собою потягнула, виникла криза довіри користувачів, регуляторів, VIP-клієнтів до централізованих криптомайданчиків в цілому.
Адже якщо великий гравець може впасти, виникають і питання, і страх людей щодо інших представників ринку. На жаль, ця криза довіри дуже вплинула на індустрію — нам всім доведеться багато працювати, щоб повернути довіру користувачів до централізованих бірж. Саме тому ми зробили Industry Recovery Initiative (IRI), збільшили фонд SAFU до $1 млрд.
З іншого боку, індустрія самоочищується. Це не криптовалюта та блокчейн погані. Це поганий менеджмент цієї компанії [FTX]. Такі ситуації стаються і в банківській сфері, і в інших.
Проєкти, які не несуть реальної цінності, підуть з ринку. А ті, що рухають індустрію вперед, мають прикладне значення для користувачів, залишаться і стануть ще сильнішими, коли пройдуть стрес-тести викликані такою цьогорічною ситуацією.
До речі, щодо IRI. В останні місяці СЕО Binance Чанпен Чжао багато каже про інвестиції у компанії галузі, не лише в контексті їх порятунку. Чи представляють інтерес для Binance українські криптостартапи? Можливо, вже є якісь угоди?
Ми отримали вже понад 150 заявок від компаній щодо отримання підтримки від IRI. Є певна кількість проєктів з України, які наші колеги з центральної команди аналізують зараз. Ми також сподіваємося, що ще більше українських проєктів отримуватимуть фінансування від Binance Labs і від всіх інвестиційних ініціатив компанії.
Ще не так багато часу пройшло (Industry Recovery Initiative запустили наприкінці листопада 2022 року — ForkLog UA). Його недостатньо, щоб якісно проаналізувати хоча б один проєкт. Сподіваюся, найближчим часом почуємо, які з них отримали підтримку.
Ми робимо все можливе, щоб максимально бути лінком між нашими глобальними командами і українськими стартапами.
Повідомлялося, що Чанпен Чжао розіслав листа співробітникам, де попередив, що «наступні кілька місяців будуть непростими». Що малося на увазі?
Я бачив цей лист CZ. Мова йшла саме про те, що індустрія знаходиться в кризі довіри, а це буде затягувати криптозиму.
Щодо кризи довіри. Для її подолання Binance презентувала систему Proof-of-Reserves та залучила аудиторів Mazars для перевірки резервів. Але згодом остання видалила власний звіт з сайту. Що сталося?
У Mazars повідомили, що тимчасово припиняють роботу з усіма криптоклієнтами. Це означає, що ми не зможемо працювати з Mazars, але будемо робити все для повної відкритості й надалі. Ми надамо інформацію, хто буде проводити аудит, найближчим часом.
Ми використовуємо такі інструменти як дерево Меркла. В межах Proof-of-Reserves ми показуємо всі наші резерви. Це блокчейн, це факт, це неможливо підробити. Всі ці резерви і зараз, і в майбутньому знаходитимуться у вільному доступі, щоб кожен міг перевірити реальність цифр.
Найголовніше, що ми маємо 1:1 резерви всіх клієнтських активів. Ми не використовуємо коштів користувачів, не маємо кредитів, венчурних інвестицій, тому у нас немає жодних проблем з ліквідністю.
Але якщо клієнти не мають довіри, ми дозволяємо всім без обмежень та перешкод виводити будь-яку суму коштів в будь-який час і повернутися, коли їм буде це комфортно.
Так звана криптозима затягується. Скільки, на вашу думку, вона ще триватиме та чи очікувати найближчим часом ще якихось шокових для індустрії подій?
Не виключаю, що будуть подальші потрясіння. На завершення криптозими впливають два чинники: загальна макроекономічна ситуація в світі та криза довіри споживачів.
Також, коли ринок ведмежий, індустрія не розвивається так, як на бичачому.
Крім того, є компанії, у яких велика кількість активів була задіяна у гравців, які збанкрутували. Це може викликати каскад інших банкрутств, але з часом вони ставатимуть все менше і менше. Всі, у кого є подібні проблеми, або вже про це сказали, або найближчим часом ми про це дізнаємося.
Коли [такі компанії] так чи інакше розберуться зі своїми проблемами, поступово почнеться відновлення рівня довіри зі сторони споживачів, а також покращуватиметься макроекономічна ситуація в світі — тоді закінчиться криптозима.
Стежте за ForkLog UA у Twitter та Facebook.